• Dolar Alış 7.7763TL
  • Dolar Satış 7.7453TL
  • Euro Alış 9.0566TL
  • Euro Satış 9.0205TL
Reklam
Reklam

EŞEK ÂLİM OLMAZ SU TAŞIMAKLA TEKKEYE, İNSAN ADAM OLMAZ GİTMEK İLE MEKKE’YE ..

Reklam
, 0 Yorum

“Bilge Adam” olabilmek, gerçekten büyük bir meziyettir. Bilge adam olmanın ölçüsü kişinin malı, mülkü, serveti değildir. Meydana getirdiği eserlerdir. Karun da, zengin olmasının, bilge kişi olmasından kaynaklandığını zannetmişti. Ancak önce imanını, sonra da malını, mülkünü bir çırpıda kaybetti! Demek oluyor ki malla, mülkle bilge olunmaz!

Sakal bırakmakla da bilge olunmayacağı aşikârdır. Unutmayalım ki, keçilerin de sakalları vardır. “Elleri öpülmesi gerek” zannettiğimiz nice kişiler var ki, aslında ellerinin öpülmesi değil, kesilmesi gerekir! Servetlerini nasıl kazandıkları belli olmayan, işlerine helal haram karıştıran kişilerin, ellerini öpmek değil,  kesmek gerekli. Unutmayalım “Çok lâf yalansız, çok mal haramsız olmaz!” yüzlerce yılların deneyimi sonucu ortaya çıkmış bir atalar sözüdür.

Zamana ve zemine uygun davranan insanlara ise mürai denilir. Düne kadar ataist olan biri, iktidarın nimetlerinden yararlanmak için sakal bırakıp, beş vakit namaz kılmağa başlarsa, işte mürailik budur!

Cami, okul, çeşme yapmak, öğrencilere burs vermek de bilgelik değildir. Önemli olan, bu gibi hizmetleri Allah rızası için yapmaktır. Gösteriş olsun diye veya vergiden kaçırmak için ya da bazı ihaleleri kotarmak için yapılan işlerin manevi açıdan hiçbir değeri olmaz. Allah’ın da bu gibi mürailere asla ihtiyacı yoktur!

Meşhur bir tekerleme vardır:

Eşek Âlim Olmaz Su Taşımakla Tekkeye,

İnsan Adam Olmaz Gitmek İle Mekke’ye ..

Yüce Allah bizi, bilgisiz bilgelerden korusun. Amin!

ANEKDOT

Âlim geçinen ve bununla da gururlanan Hoca müsveddesine Bektaşi’nin biri sormuş:

-Hocam, merak ediyorum! Acaba Yüce Allah’ın ilmi ile insan ilmini kıyaslamak mümkün mü! Buna bir örnek verebilir misiniz!

Âlim müsveddesi, yine gururla ve eline bir dosya kağıdı alarak, kağıdın ortasına kalemiyle bir nokta (.) işareti koyup cevap vermiş:

-Teşbihte hata olmasın! Diyelim ki, Yüce Allah’ın ilmi bu dosya kâğıdı kadar olsun. Gelmiş, geçmiş; gelecek, geçecek tüm insanların ilimlerinin toplamı da Allah’ın ilmi karşısında ancak bu nokta kadar olur.

Bektaşi, cevabı çok tatmin edici bulduğunu belirterek taşı gediğine koymuş:

-Hocam, çok mükemmel bir örnek verdin. Şimdi bu nokta içinde sana düşen payı gösterir misin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN