• Dolar Alış TL
  • Dolar Satış TL
  • Euro Alış TL
  • Euro Satış TL
Reklam
Reklam

ESKİ ÇARŞILAR CANLANDIRILMALIDIR

Reklam
, 0 Yorum

Siirt’in arazi açısından yoksun olduğu bir gerçek. Kurtalan yönü hariç diğer yönlerimiz tepelerle çevrili ve böyle olunca şehir sağlıklı bir şekilde gelişemiyor. Bu yüzden istemesek dahi çok katlı binalar aldı, başını gidiyor.

Durum böyle olmasına rağmen, eski mahalleler ve çarşılar adeta kaderine terk edilmiş durumda. Bir zamanlar Siirt’in İstiklal Caddeleri olan Çarşıbaşı, Marangozlar ve Meşayihler Çarşısı adeta terk edildi. Dükkanların önemli bir bölümü ya boş ya da depo olarak kullanılıyor. Halen buralarda faaliyet gösteren işyerleri de gelecekten umutsuz bir şekilde buralardan göç etmek için gün sayıyor. Bu gidişle bir iki yıla kalmaz buralarda faaliyet gösteren bir esnaf görmek mümkün olmayacaktır.

Kuyumcular, Battaniyeciler ve Helvacılar Çarşıları da aynı akıbete uğramak üzeredirler. Bu çarşılarda henüz bazı esnaflar faaliyetlerini sürdürüyor. Ancak, bunlarda her geçen gün eski canlılıklarını kaybetmektedirler. Gidişat böyle devam ederse, bunlar belki bir iki yıl değil, ancak üç beş yıl sonra tamamen boşalmış olacaklardır. Tıpkı şimdilerde Meşayihler Çarşısında neredeyse faaliyet gösteren esnafın kalmadığı gibi, onlarda gidecekler.

Bunların her birinin gözden geçirilmesinde yarar vardır. Buraların tekrar canlanması için ne gibi önlemler alınabileceği belirlenmelidir ve gerekli önlemler alınırsa ilimiz ekonomisi için katkıda bulunulmuş olacaktır. Bunun yanında şehrin eski mahallelerindeki kan kaybı duracak, buralardaki evler harabe olmaktan çıkacak ve daha çok değer kazanacaktır. Böylelikle deprem bölgesinde yer alan Siirt, çok katlı yapımlaşma belasından da kurtulmuş olacaktır.

En önemli noktaya gelince; peki neler yapılması gerekiyor? O da ilgili kurumlarımızla üniversitemizin değerli bilim adamlarının yapacakları incelemeler sonucu hazırlanacak bir rapor doğrultusunda yapılsın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN