• Dolar Alış 8.1479TL
  • Dolar Satış 8.1154TL
  • Euro Alış 9.6291TL
  • Euro Satış 9.5907TL
Reklam
Reklam

ESNAF HENÜZ UMDUĞUNU BULAMADI

Reklam
, 0 Yorum

Her sektörde işin yoğunluk kazandığı dönemler vardır. Örneğin okulların açıldığı dönemlerde kırtasiyecilerle giyim mağazalarının, mevsim geçişlerinde doktorların işleri yoğunluk kazanıyor. Gıda ürünleri ayakkabı, elbise ve benzeri gıda maddelerini satanlarında işleri Ramazan ayında ve Kurban Bayramı öncesinde yoğunluk kazanıyor.

Ancak bu Ramazan ayında Siirtli esnaf ve sanatkarlar henüz umduklarını bulamadılar. Ülke genelinde ekonomik alanda çekilen zorluklar nedeniyle satışlar durmuş durumda. Her yıl Ramazan ayında ve Kurban Bayramı öncesinde çarşıları dolaşmaya çalışırım. Özellikle Siirt’in Mahmutpaşa’sı olarak andığımız Helvacılar Çarşısı çok ilgimi çekiyor. Kabuk değiştiren ve artık bünyesinde Helvacılar yerine manifatura, ayakkabı ve giyim ürünleri satan mağazaları  barındıran bu tarihi çarşımız eski yıllardaki Ramazan aylarını arıyor.

Geçmiş yıllarda bugünlerde bu çarşıda  gezmek neredeyse imkansız hale geliyordu. Bayram alışverişlerini yapmak isteyen vatandaşlar çoluk çocuk bu çarşıyı dolduruyorlardı. Birkaç yüz metrelik bu çarşıyı bir baştan öbür başa geçebilmek için en az 15-20 dakika ayırmanız gerekiyordu. Bu günlerde çarşı adeta bomboş ve tek tük alış veriş yapmaya gelen insanları görürsünüz.

Çarşı esnafı da bu durumdan şikayetçi. Eski yıllardaki yoğun, başlarını kaşıyacak zamanlarının olmadığı günleri arıyorlar. Birçoğunun ödemesi gereken borçları var. Aylıklarını ödemeleri gereken personelleri ve kiraları bulunuyor. Durumun böyle devam etmesi halinde işlerinin daha da zorlaşacağını belirtiyorlar. Ancak yine de umutlarını kesmemiş durumdalar. Özellikle bu ayın sonunda yapılması 12 milyon emeklinin bayram ikramiyesi olmak üzere devlet tarafından yapılacak olan ödemeler sayesinde piyasayı canlandıracağı yönünde büyük beklentileri var.

Bu durum yalnızca Helvacılar Çarşısına özgü bir durum değil. İl genelinde bütün esnafımız umutla işlerin açılacağı günleri bekliyorlar.

Umarım, hükümet tarafından alınan ve alınmakta olan önlemler ile yapılacak olan ödemeler esnafımızın rahat bir nefes almasını sağlarlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN