• Dolar Alış TL
  • Dolar Satış TL
  • Euro Alış TL
  • Euro Satış TL
Reklam
Reklam

ESNAFIN SORUNLARI

Reklam
, 2 Yorum

Sanayinin gelişmediği ilimizde ekonomi; tarım  ve kamu sektörleri ile esnaf tüccarların arasında gerçekleşiyor. Esnaf ve tüccarlarımız ekonominin temelini oluşturmalarına rağmen seslerini olması gereken ölçülerde duyuramıyorlar. Yıllardan beri adeta bir köşeye itilmiş ve bin bir sorunla uğraşmaktadırlar.

Bu köşede bundan sonra kısmet olursa başta esnafımızın sorunlarını ve beklentilerini ele almaya çalışacağız. Ömrünün bugüne kadar olan kısmını hep Siirt’te, esnaf ve tüccar olarak geçirmiş birisi olarak bu kesimin sesi olmaya çalışacağız. Tabii ki bunların dışında gözümüze ilişen ilimizle ilgili sorunları da dilimiz döndüğünce anlatmaya gayret edeceğiz.

Dilerseniz bugün esnaf ve tüccarımızın genel olarak sorunlarına değinelim. Siirt’te esnaf ve tüccarın belini büken ve çoğu zaman onların iflas etmesine, kepenk kapatmasına neden olan sorunların başında yüksek kiralar geliyor. Siirt’te işyeri kiraları gerçekten çok pahalı. Esnaf ve tüccarımız bu kiraları karşılamakta büyük zorluklarla karşılaşıyorlar. Özellikle Güres Caddesi İhsan Tan Bulvarı ve civarında dükkan kiraları gerçekten Siirt’e göre yüksek. Çünkü ilimizin potansiyeli belli. Ödenen kiralar belki başka illere göre ucuz sayılabilir. Ancak ilimizdeki ekonomik durumu göz önünde bulundurduğumuzda olayın vahameti ortaya çıkıyor.

Esnaf ve tüccarımız ayın çoğu günlerinde siftah bile yapamıyor.Kamuda maaşların ödendiği ayın 15’inde piyasa biraz canlanıyor.Geri kalan günlerde tabiri caizse esnaf ve sanatkarımız sinek avlıyor. Sabahtan akşama kadar borçlarını ve yapması gereken ödemeleri düşünüyor.

Diğer bir sorunları ise yüksek sosyal güvenlik primleri, işyeri güvenliği ile vergiler oluşturuyor. Sosyal güvenlik primleri ve hatta kira konularında bölgemizde faaliyet gösteren firmalara çeşitli muafiyetler tanınıyor. Bunlara ileriki zamanlarda değiniriz. Ancak kira olayında olduğu günlük cirosu sıfır veya çok düşük olan bir insandan alınacak vergi ve  prim miktarı ne olursa olsun, ona çok gelir. Gelir ve gider bilançosunu denk getiremeyen hatta büyük ölçülere varan açıklar veren bir firma sahibi ödeme yapmada elbette çok zorlanır.

Bütün bu sorunların aşılabilmesi için çalışmalar yapılması gerekiyor.Kiralar için yeni işyerlerinin oluşturulması şart. Çarşının birkaç cadde içerisinde sıkışmasının önüne geçilmesi gerekiyor. Aslında uzun lafın kısası, Siirt ekonomisinin canlandırılması gerekiyor. Buna ilişkin görüşlerimizi Allah kısmet ederse ileriki zamanlarda aktarmaya gayret edeceğiz.

2 yorum “ESNAFIN SORUNLARI”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN