• Dolar Alış 7.9641TL
  • Dolar Satış 7.9324TL
  • Euro Alış 9.4252TL
  • Euro Satış 9.3876TL
Reklam
Reklam

ESNAFTAKİ SIKINTININ NEDENİ SATIN ALMA GÜCÜNÜN AZALMASI

Reklam
, 0 Yorum

Esnaf vatandaşlar, geçen yıllarda olduğu gibi mübarek Ramazan ayında piyasanın hareketlenmediğini belirtirlerken, kalıcı bir hareketliliğe kavuşma beklentilerinde karamsarlığa düştüklerini de vurguluyorlar. Gerçi  ilimiz esnafı yine geçmiş yıllarda olduğu gibi Ramazan ayında gündüz işyerini açmak yerine geceleyin sahura kadar kalma geleneğini sürdürmektedir ama umduğu hareketliliği yaşamadığını; “Geçen yıl olduğu gibi, bu yıl Ramazan kolileri hazırlayanların sayısında epey azalma var ve doğrusu buna bir anlam veremiyoruz. Halkımızın satın alma gücünün daha da azalmış olduğunu biliyoruz ama, Ramazan yardımı dağıtanlara ne olduğunu, niye geçen yıl gibi cömert davranmadıklarını bilemiyoruz.. Ancak şunu artık kesin olarak biliyoruz ki, halkımızın satın alma gücü iyileştirilmedikçe, piyasa hareketsizliğini sonlandırmak asla mümkün olmayacaktır ve bu beklentiye yönelik ufukta bir ışık görünmüyor.. Biz esnafın oruç ayında hayırseverlerin yapacakları yardım, ya da bayram ikramiyesi alacak vatandaşlarımızın piyasada birkaç kuruş harcamaların beklemek durumunda bırakılmamız, refah düzeyimiz açısından oldukça üzücü ve düşündürücü bir durumdur…” sözleriyle dile getirdikleri sitemden anlamaktayım.

Halkımızın satın alma gücünü iyileştirebilmek için, ülkemiz ekonomisinin düze çıkarılması gerekir ve bu beklentinin ne zaman gerçekleşeceği noktasında sağlıklı bir tahmin yapma şansına sahip değiliz. Zaman-zaman “Daha çok üretmeliyiz…” diyerekten ancak bu şekilde ekonomiyi düze çıkarmanın mümkün olabileceği ifade edilmekte ise de, bunun nasıl gerçekleştirileceğine değinen olmuyor. Öyle ya; milyonlarca işsizimiz bulunduğuna göre nasıl daha çok üreteceğiz, sağlanan istihdam üretime yönelik olmazsa ne faydası olur veya istihdama yönelik üretim yapıldığı taktirde üretilenin fazlasını ihraç etmek için pazar bulabilecek miyiz, ya da aynı ürünleri ihraç eden ülkelerle rekabet etmenin koşulları sağlanabilecek mi?.

Zordaki esnaflarımıza faizsiz kredi veya düşük faizli kredi imkanı tanınsa da, halkımızın satın alma gücü iyileştirilmedikçe, piyasayı hareketli kılmak mümkün olmayacak ve esnafın yanı sıra vatandaşlarımız da sıkıntı çekmeye devam edeceklerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN