• Dolar Alış 7.5593TL
  • Dolar Satış 7.5292TL
  • Euro Alış 8.9590TL
  • Euro Satış 8.9232TL
Reklam
Reklam

ET DEĞİL, OT YESİNLER!

Reklam
, 0 Yorum

Pahalılığın en önemli etkenlerinden biri enflasyondur ve bu canavarı etkisiz hale getirmek için alındığı belirtilen önlemler halen olumlu sonuç vermediğinden, çift hanelerde seyretmeye devam ediyor. Enflasyonu tırmandıran nedenler vardır ve bunlardan biri Liramızın yabancı paralara karşı değer kaybetmesidir. İhracat ve ithalatımız Dolar bazında gerçekleştiriliyor ve Doların 4 TL’yi aşmış olması durumu, satın alma güçleri zayıf olanları daha da sıkıntıya sokmuş, yani alım güçlerini biraz daha aşağılara çekmiştir.

Son yıllarda ihracatımızda önemli bir artış meydana geldiği doğrudur ama, ithalatımız ihracatımızın iki katı oranında gerçekleşmektedir ve Liramızın uğradığı kan kaybı nedeniyle iki taraflı bir zararla karşı karşıyayız. Çünkü Liramızdaki değer kaybı ihracatımızın ucuz, ithalatımızın pahalı gerçekleşmesine yol açmaktadır. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın Kırmızı Et fiyatlarındaki artışı durdurabilmek için %10 gümrük vergisi ile 500 bin canlı hayvan ithal etme kararı aldığına dair haberi okuyunca, hayvancılığımızın getirilmiş olduğu yürekler acısı durumdan duyduğum üzüntü tazelendi ve hayvancılığa verilmekte olduğu belirtilen desteklere rağmen, neden gereken olumlu sonuç alınamadığının kritiğini yaparak bir kere daha içimden geçenleri seslendirmek istedim. Başka alanlarda olduğu gibi hayvancılık sektörü için verilmekte olan teşvikler iyi programlanmadığı gibi denetlenmiyorlar! Şayet teşvikler gerçekçi tespitler doğrultusunda uygulanır ve denetlenmiş olsaydı, Kırmızı Et ihtiyacını karşılamada başka ülkelere olan bağımlılığımız azalmış olacaktı.

Kırmızı Et fiyatlarının piyasada spekülatif olarak arttığından da dem vuruluyor. Şayet bu iddia doğruysa söz konusu spekülatifliği önlemenin tek çaresi canlı hayvan ithal etmek midir? Yani serbest piyasa ekonomisinin gereği olarak mı haksız fiyat artışlarına müdahale edilemiyor?.  Sahip olduğumuz çok mükemmel hayvancılık potansiyelimizin carcur ediliyor olması ülkemiz ve halkımız adına büyük talihsizliktir.

Yazımı karalarken; uzun yıllar önce Fransa’da, halkın içine düştüğü ekonomik sıkıntılar sonucu “Ekmek bulamıyoruz!…” diye tepki göstermesi üzerine iyi niyetli bir prensesin “Ekmek bulamıyorlarsa pasta yesinler!..” sözleriyle özetleyebileceğim bir anekdotu anımsadım ve Kırmızı Et ihtiyacını karşılamada içine düşülen sıkıntı nedeniyle bir iyi niyetlinin çıkıp da ET değil, OT yesinler diyecek  noktaya gelmemiş olduğumuz için şükrettim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN