• Dolar Alış 7.9021TL
  • Dolar Satış 7.8706TL
  • Euro Alış 9.3181TL
  • Euro Satış 9.2809TL
Reklam
Reklam

EYALET SİSTEMİ VE BÖLGEMİZİN GERÇEKLERİ!

Reklam
, 0 Yorum

Türkiye’nin üniter yapısının parçalanmasını, federasyon sistemine gidilmesini ve özerk bölgelere ayrılmasını isteyenler var! ABD’nin eyalet sistemini örnek göstererek, federasyon sistemini savunanlara bizim de söylenecek bir çift sözümüz var.

Bilindiği gibi üniter devlet yapısı dünyada en yaygın olan devlet şeklidir. Diğer bir ifadeyle idarenin tek elden yürütüldüğü, siyasi otoritenin bir merkezde toplandığı devlet sistemine üniter devlet denir. Nitekim, Türkiye Cumhuriyeti de bir üniter devlettir. Üniter devlette merkezi otorite bütün diğer kurumların üstünde bir yönetme gücüne sahiptir. Yürütme tek elden yapılır. Anayasa tektir. Bütün yargı mekanizması tek ele bağlıdır. Üniter devletin tam zıttı ise federal devlettir.  Federal devlet sistemine oransal açıdan baktığımızda dünyada üniter devletlerin sayısı birleşik veya bölgeli devlet sayısından bir hayli fazladır. Üniter devletlerin yaygın bir hali de ulus devletlerdir. Belirli bir ulus tarifi içerisinde toplumun şekillendiği devletlere üniter ulus devlet denir. Türkiye Cumhuriyeti aynı zamanda üniter bir ulus devletidir.

Bilindiği gibi, yapısı federal olan devletlerin başında ABD gelir.  Türkiye’nin ve ABD’nin şartlarının aynı olmadığını bu arada anımsatalım. Çünkü ABD’nin hiçbir eyaletinde ne şeyh vardır, ne aşiret ağası ne de tahakküm edecek başka bir güç. Oysa Türkiye’de hele Doğu ve Güneydoğu Bölgelerinde yaşanan durumlara bakın. Bu bölgelerimizde feodal sistemin mevcudiyetini kim inkâr edebilir. Şeyhlik, ağalık, aşiretlik gibi kavramlar nazara alındığında, federasyon sisteminin özellikle Bölgemiz insanları için ne büyük sıkıntılara yol açacağını görmezden gelmeyelim.

Allah etmesin ve o günleri hiç göstermesin. Diyelim ki Türkiye birilerinin söyledikleri gibi federasyonlara bölündü. Bölgemizin genel Valisi kim olacak. Ya bir aşiret reisi, ya da bir şeyh! Ve bu durum veraset gibi babadan oğla geçecek. Dolayısıyla Bölgenin fakir halkı hiçbir zaman, hiçbir makama gelemeyecek.

Komşumuz Irak’ın durumuna bakalım. Kuzey Irak özerk bölgesi kimin yönetiminde. Barzani’nin değil mi. Barzani ailesi yeni mi sahneye çıktı. Elbette ki hayır. Bu bir aşirettir. Yıllardan beri Kuzey Irak’ta hakimiyeti elinde tutan bir güçtür. Mustafa Barzani rahmete gitti, yerini oğlu Mesut Barzani aldı. O ölürse yerine Neçirvan Barzani geçecek. Yani, iktidar daima Barzanilerde olacak.

Bölgemizde de böyle durumlar yaşanmamasını, bugün olduğu gibi fakir aile çocuklarının okuyarak bir yerlere gelmelerini istiyorsak, Federasyon sistemine öncelikle Bölge halkı olarak bizler karşı çıkmalıyız. Türkiye Cumhuriyeti’nin üniter yapısı içinde, her vatandaş, her makama gelebilir. Ama iş federasyonlara geldiği zaman bölge halkı olarak aşiretlere, şeyhlere, ağalara teslim bayrağını çekmiş olacağımızı asla unutmayalım. Türkiye Cumhuriyetinin üniter yapısının özellikle fakir ve sade vatandaşlara sağladığı geniş imkânlardan olmayalım. Bir başka deyişle “Dimyat’a pirince giderken, evdeki bulgurdan olmayalım!”

Devletimizin Kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK’ÜN “Cumhuriyet, kimsesizlerin kimsesizdir” derken, bir yerde, bu gerçeğe vurgu yapmıştır. Bölgemizin fakir, kimsesiz, himayesiz vatandaşlarına selam ve sevgilerimizle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN