• Dolar Alış 8.0550TL
  • Dolar Satış 8.0228TL
  • Euro Alış 9.5238TL
  • Euro Satış 9.4857TL
Reklam
Reklam

EZİDİLER VEYA ŞEYTANA TAPANLAR!!!

Reklam
, 0 Yorum

Türkiye’de, Irak’ta ve Suriye’de Ezidi’ler vardır. Bir zamanlar Siirt’te de çok sayıda Ezidiler olduğu, bunların Avrupa’ya ve özellikle Almanya’ya göç ettikleri bilinir. Son yıllarda, Suriye’de meydana gelen katliamlarda çok sayıda Ezidinin öldürüldü, birçoğunun başka ülkelere  göç etmek zorunda bırakıldıkları da bilinen gerçeklerdendir. IŞİD’in, Suriye’de hükümferma olduğu dönemde Ezidi kızları, kadınları sözde İslami kurallara göre cariye niyetine satıldı.

Ezidiler için (ŞEYTANA TAPANLAR) da denilir. Peki, Ezidiler gerçekten de şeytana mı tapıyorlar. Bir zamanlar özellikle bölgemizde yaşayan çok sayıda Ezidiler vardı. Batman ve Beşiri yörelerinde bulunan Ezidilerin çoğu, Almanya’ya göç etmişlerdi. Bu arada komşu ülkelere Suriye’ye ve özellikle Irak’a gidenler oldu.

Ezidilerin, KİTAPSIZ olarak bilinmelerine ve Şeytana taptıklarının öne sürülmesine karşılık, gerçeğin böyle olmadığını, onları yakından tanıyanlardan edindiğimiz bilgiler çerçevesinde söyleyebiliriz.

Ezidilerin, KİTAPSIZ olarak tanınmalarına karşılık adına (KİTABE RAŞ = KARA KİTAP) dikleri bir kitaplarının bulunduğu ve Şeytana değil adına MELEK TAVUS dedikleri bir meleke taptıkları belirtilmektedir. Ezidilerin kutsal kitap kabul ettikleri KİTABE RAŞ’IN Almanya’da bir müzede bulunduğu da iddialar arasındadır. Irk itibarıyla genelde Kürt olan Ezidiler, Ortadoğu’da Kürt toplumlarının bulunduğu bütün bölgelerde varlıklarını sürdürmektedirler. Kürtlerin, İslam inancından önceki dinlerinin Ezidilik olduğu da öne sürülür. Dualist düşünce tarzı olan Ezidilik kendisinden önce olan Zedüştlük, Mandakizm, Manişeizm ve Hurremizm düşünce tarzlarının bir devamıdır. Ezidilikte de Zerdüştlük inancında olduğu gibi iki tanrının varlığına inanılır. Bu tanrılardan birincisi aydınlığı doğurtan Güneş, ikincisi ise Ahriman ve onun emrinde olan Şeytan’dır. Doğuran Şeytan’dan korunmak, onun kötülüklerinden uzak kalmak için kendisine tapınmak gerektiğine inanılır. Günümüz Ezidiliğinde Tanrının üç büyük meleğinin varlığına inanılır. Bu meleklerden en büyüğü (Melek Tavus)tur. Diğer iki önemli isim ise (Şeyh Hadiy = Şeyh Adiyy bin Müsafir) ve (Sultan İzi)dir. Ezidilerin iman esasları; Hüda’nın birliği ve mutlak kudret sahibi olduğuna inanmanın yanında:

1-Şeyh Adiyy’nın Hüda’nın meleği ve Yezidiler’in mürşidi

2-Sultan Ezi/İzi’nin Hüda’nın meleği, yerin nuru ve insanlığın sevinci;

3-Melek Tavus’un Hüda’nın meleği ve elçisi olduğuna inanmaktadırlar.

Eski Ezidi dini inançları ile yeni Ezidi dini inançları karşılaştırıldığında yeni Ezidi dini inancında İslami etkilerin olduğu görülür. Bu da Şeyh Adiyy’nın Ezidiliğe getirdiği yeni dini inançtır. Şeyh Adiyy Arap kökenli bir İslam düşünürü iken Ezidiliğe geçmiş ve Ezidiliği kendi inanışlarına göre yönlendirmiştir. Ama Şeyh Adiyy’nin ölümünden sonra Ezidilik inancı eski düşünce tarzına dönüşmekle beraber yapısında İslami düşünce tarzlarının izlerine rastlamaktadır.

Dini inanışları ne olursa olsun, Ezidilere karşı uygulanan katliamı tasvip etmek elbette mümkün değildir. Netice itibarıyla ve dinimizin kesin hükümlerine göre herkesin dini kendisinedir. Zaten, bu gerçekten hareket edilmeseydi, Ezidilerin kökü çoktan kurutulmuş olurdu. İslam alemi içinde küçük bir topluluk olan Ezidileri sessiz sedasız yok etmek mümkündü. Ancak, o zamanların din bilginleri böyle bir konuda fetva vermemişler ve yaşam tarzlarına karışmayı İslam dininin özüne aykırı bulmuşlardır. Bu bölgede bugün de Ezidilik varsa, bu İslam dininin, kendisinden olmayan dinlere, düşüncelere hayat hakkı tanınmasını emretmesinden dolayıdır.

Yani, Ezidileri katletmekle cihat yaptıklarını zanneden IŞİT TERÖR ÖRGÜTÜNÜN MİLİTANLARI BU AÇIDAN BÜYÜK BİR DALALET İÇİNDEDİRLER! Bu katliamlarıyla, Ezidilerden çok, İslam Dinine zarar vermektedirler.

Bölgemizde varlıklarını sürdüren Ezidiler, siyaseten HDP’nin yanında görünmektedirler. Hatırlatmakta yarar var, 26. Dönem Diyarbakır Milletvekili Feleknas Uca da Ezidi kökenlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN