• Dolar Alış TL
  • Dolar Satış TL
  • Euro Alış TL
  • Euro Satış TL
Reklam
Reklam

FATURAYI HALK ÖDÜYOR

Reklam
, 0 Yorum

Ülkemizin düşündüren boyutlara ulaşan iç ve dış borçlarının miktarına bakıldığında, ekonominin düze çıkarılması beklentisinde ister/istemez karamsarlık içine girmemek imkânsızdır. “Borç yiğidin kamçısıdır” sözü;  borcu telafi etmek açısından daha çok çalışmayı, kazanmayı öngören bir atalar sözümüz olmakla birlikte, bu sözün gereğini yerine getirmediğimiz gerçeğiyle karşı karşıyayız.

Bir zamanlar dış borçların ödenmesinden sonra imkânsızlıklar içerisinde önemli hizmetler icra edilirken, şimdi gerçekleştirilen hizmetler için yapılan borçlanmalara son vermeye yönelik gayret gösterilmiyor ve bunu borçlarımızın artmasından anlıyoruz. Daha çok üretip, üretilenin fazlasını ihraç etmek için kolları sıvamak yerine yeni borçlanmalarla önceliğimiz olmayan hizmetler üretilmesi hedefleniyor ve bu yüzden halkımızın ekonomik alandaki sıkıntısı büyümektedir.

Şurası bir gerçektir ki; ülkemizde her türlü olumsuzluğun faturası halkımıza çıkarılmaktadır ve ihtiyaç kalemlerinin fiyatlarına yapılan zamlar bu görüşün göstergesi olup, bu göstergeyi görmeyen göz yoktur. İç ve dış borçlarımızın asgari düzeyde kalmasını sağlayacak önlemler için azami duyarlılık gösterilmesi gerekirken, her alanda korkunç savurganlıkların söz konusu olduğunu yansıtan iddialar, ülkemiz ve halkımız adına çok önemli bir talihsizliktir. Son günlerde bazı Belediyelerde paranın çar/çur edildiğine yönelik iddialar, savurganlıklar alanında denetimsizlik olduğu noktasında derinden derine düşündürmektedir. Tüm kurum ve kuruluşlarda harcanan paralar, aziz halkımızdan toplanan paralardır ve hiç kimse bu paraları çar/çur etme hakkına sahip değildir.

Halkımızın refah beklentisinde umduğunu bulmamasının en önemli nedenlerinden biri, her alandaki savurganlık iddialarıdır. Kuruşların bile hesabını yapmamız kaçınılmazlık arz ederken, buna aldırış edilmediği iddiaları üzücü olduğu kadar düşündürücüdür. Her alandaki savurganlıkların asgari düzeyde kalmalarını sağlamak için caydırıcı cezalara ihtiyaç vardır. Yüce devletimizin parasını çar/çur edenlerin “Vatana ihanet suçu” kapsamında hesap vermelerine yönelik bir yasal düzenlemede isabet olacağını belirtirken, böyle bir yasanın yaşama geçirilmesi durumuna asla ve asla hiç kimse tepki gösteremez diyerek, ülke yönetiminde söz sahibi olanların dikkatini çekiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN