• Dolar Alış 8.1479TL
  • Dolar Satış 8.1154TL
  • Euro Alış 9.6291TL
  • Euro Satış 9.5907TL
Reklam
Reklam

FİLE KAMPANYALARINA DESTEK VERELİM

Reklam
, 0 Yorum

Dünyamızın daha fazla kirlenmesinin önüne geçmek ve oldukça bozulan dengesini korumak amacıyla dünya genelinde başlatılan çalışmalar devam ediyor. Ülkemizde de yürütülen bu çalışmalar kapsamında naylon poşetlerin paralı olarak satılması kararı yürürlüğe girdi ve bu karara uymayanlara yönelik olarak ağır para cezaları öngörülüyor.

Ancak, bir konunun tam olarak uygulanabilmesi için yasaklanan veya zorlaştırılan şeyin alternatiflerinin de ortaya konulması gerekiyor. Bir poşeti para ile satışa çıkarmanın tek başına yeterli olamayacağını göz önünde bulunduran birçok belediye, kamu kurumu ve sivil toplum kuruluşu şimdiden kollarını sıvadılar ve bu amaçla çeşitli çalışmalar yürütülmeye başlandı.

Bazı illerde Halk Eğitim Merkezleri file örme kursları açmaya başladılar. Hatta bazı halk eğitim merkezleri yetişkinlerin yanı sıra okullarda da kurslar açmayı tercih ettiler ve böylelikle daha küçük yaşlardan itibaren gençlere bu bilinci yerleştirme gayreti içerisine girdiler. Bu kurslar sayesinde durumu müsait olan yetişkinler, evlerinde file örerek üç beş kuruş kazanma imkanı bulurken, gençlerde bu bilince kavuşmuş oluyorlar. Özellikle burada dikkat çekmemiz gereken bir konu; çocuğun ördüğü bir filenin bir kenara atılmayacağı ve mutlaka günlük alışverişlerde kullanılacağı konusudur.

Birçok yerde de belediyeler,  kamu kurumları ve sivil toplum örgütleri de file dağıtmayı tercih ettiler. Metro istasyonları, otobüs  durakları ve pazarlar gibi vatandaşların yoğun olarak bulundukları yerler de file dağıtarak, naylon poşet tüketiminin önüne geçmek için güzel bir örnek çalışma sergiliyorlar.

İşin doğrusu bir hafta on günden beri bu tür haberleri okudukça ilimizde de benzer çalışmaların yapılmasını bekledim. Ancak şu ana kadar bu konuda bir çalışma, bir hareket görmedim. Ne Halk Eğitim Merkezimiz ne Milli Eğitim Müdürlüğümüz yetişkinlere ya da öğrencilere yönelik kurslar açtılar,  ne de belediyemiz  ya da sivil toplum örgütlerimiz de böyle bir çabanın içerisine girme ihtiyacını hissettiler.

Umarım bundan sonra bu tür çabalara şahit oluruz. Okullarımız başta olmak üzere çeşitli yerlerde kurslar açılır, kent genelinde yeteri kadar file dağıtılır ve böylece dünyamızın kirlenmemesi için bizler de üzerimize düşen görevi yerine getiririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN