• Dolar Alış 7.7763TL
  • Dolar Satış 7.7453TL
  • Euro Alış 9.0566TL
  • Euro Satış 9.0205TL
Reklam
Reklam

FISTIKTA ZARAR CİDDİ BOYUTLARDA

Reklam
, 0 Yorum

Geçen hafta sonu Siirt’teki fıstık üreticilerinin sorunların dile getirerek, “Halimiz Ne Olacak?” diye sormuştuk. Makale ve haber yayınlandıktan sonra fıstık bahçesi sahibi birçok hemşerimiz aradı. Bu yıl meydana gelen zararın anlattığımın da çok ötesinde olduğunu vurguluyorlar ve kelimenin tam anlamıyla ağızlarını bıçak açmıyor.

Daha önceki yazılarımda da belirttiğim üzere, bu yıl için yaş fıstıkta tahmin edilen 35 bin ton fıstığın %40’ı yani 12 bin ton civarındaki fıstık eridi. Ekonomik açıdan baktığımızda karşımıza dev rakamlar çıkıyor. 12 bin ton yaş fıstığın 4 bin tonunun kuru kavlatılmış fıstık haline geldiğini hesaplayın ve buna bir de kilosunun 60-65 TL. civarında olduğunu ekleyin, zararın büyüklüğü tam anlamıyla ortaya çıkmış olur. Nereden bakarsanız bakın eski para birimimiz ile trilyonlarca liralık bir zarardan söz ediyoruz.  Siirt için çok büyük rakamlar.

Bir yıllık ürünleri, beklentileri umutları bir iki günde yok oldu. Gerçi halkımızın tamamına yakanı büyük bir tevekkül sahibidirler ve “Allah’tan gelen baş, göz üstüne “ inancına sahiptirler.  Ancak yine de üzülmemeleri de pek mümkün görülmüyor. Onları esas tedirgin eden neden bu işin yalnız bu yıla mahsus olmaması. Birkaç yıldan beri, üç aşağı beş yukarı benzeri durumlar meydana geliyor. Bu durum morallerin daha da kırılmasına neden oluyor. Fıstığın ilimizdeki geleceği  adına umutları gittikçe azalıyor.

Umarım en kısa zamanda gerekli araştırmalar Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile Siirt Üniversitesi Ziraat Fakültesi tarafından gerçekleştirilir ve  hazırlayacakları raporlarla çiftçimizin içini rahatlatacak sonuçlar elde edilir.

Üreticilerin bir de TARSİM, yani Tarım Sigortalarından şikayetleri var. Bu da ayrı bir yazı konusu olur. Bu sigorta şirketi ile yaptıkları iş ve işlemlerde zorluklarla karşılaştıklarını iddia ediyorlar. Rapor düzenlenmesinden ödemelere kadar değişik sorunlar ortaya çıkıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN