• Dolar Alış 7.6883TL
  • Dolar Satış 7.6576TL
  • Euro Alış 8.9572TL
  • Euro Satış 8.9215TL
Reklam
Reklam

GAZİLER GÜNÜ VE MUSTAFA KEMAL (ATATÜRK)

Reklam
, 0 Yorum

19 Eylül günleri 1983 yılından buyana (GAZİLER GÜNÜ) olarak kutlanır. Bugünün GAZİLER GÜNÜ olarak tespit edilmesinin sebebi ise 1921 yılında Sakarya Meydan Muharebesinin kazanmasının ardından Meclis-i Mebusan (TBMM) tarafından Başkomutan Mustafa Kemal Paşa’ya (ATATÜRK) GAZİLİK VE MÜŞİRLİK (MAREŞAL) rütbelerinin verilmesinden kaynaklanmaktadır.

Mustafa Kemal’in “Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır. O satıh bütün vatandır. Vatanın her karış toprağı vatandaş kanıyla sulanmadıkça terk olunamaz” emrinden sonra  Başkomutanlığında büyük bir zafer elde edilmişti. İşte bu sebeple Mustafa Kemal Atatürk’e Mareşal ve Gazilik unvanı verilmiştir.

Dolayısıyla Mustafa Kemal, Mareşallik ve Gazilik unvanlarını anasının ak sütü gibi cephede savaşarak helâl bir şekilde elde etmiştir. Öyle masa başında değil.

Bu millet, şehitlerin ve gazilerin kanları pahasına kurulmuştur. Türkiye Cumhuriyetinin harcında şehitlerimizin ve gazilerimizin kutsal kanları vardır. Bunun için, yaşadığımız toprakların ne kadar mübarek olduğunu bilelim.

Hem, şairin söylediği gibi:

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,

Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır

Dolayısıyla biz bu cennet vatanı, GAZİLERİMİZİN VE ŞEHİTLERİMİZİN MÜBAREK KANLARINA BORÇLUYUZ.

19 Eylül Gaziler Gününde bütün şehitlerimizi ve gazilerimizi EN BÜYÜK GAZİ MUSTAFA KEMAL’İN (ATATÜRK) şahsında selâmlıyor, bize armağan ettikleri bu mübarek vatanı, gerektiğinde kanlarımız pahasına koruyacağımızın sözünü veriyoruz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN