• Dolar Alış 7.9432TL
  • Dolar Satış 7.9115TL
  • Euro Alış 9.4266TL
  • Euro Satış 9.3890TL
Reklam
Reklam

“GEBERMEK İSTİYORUM”!!!

Reklam
, 0 Yorum

Bir önceki dönem Siirt Valimiz (Denizli Valisi) Sayın Ali Fuat Atik’in, geçtiğimiz hafta sonlarında yaptığı denetim sırasında bir esnaf ile arasında geçen diyaloğu, medyada geniş yer bulmuş ve haliyle kamuoyuna da yansımıştı.

Koronavirüs ağırlıklı denetim sırasında bir dönerci dükkanına uğrayan Vali, döner ustasının eldivensiz olarak iş yaptığını görünce kızmış ve eldiven takması konusunda uyurmış, kendisini uyaran kişinin Vali olduğunu bilmeyen dönerci ustası, yapılan ikaza aldırış etmeden işine devam edince de Vali, iş yerinin kapatılması emrini vermişti.

Konunun sosyal medyada geniş şekilde yer almasından sonra Sayın Vali davranışının hatalı olduğunu belirterek: “Şahsımın yaklaşımı, üslubum ve kullandığım ifadenin gönül kırıcı bir yaklaşım içermesi hakikaten beni de üzdü. Vatandaşımızdan bu tutum ve yaklaşımım sebebiyle özür diliyorum. İşletmemiz vatandaşımıza hizmet vermeye devam ediyor ve inşallah yaşanan bu üzücü görüntüyü işletmemizi ziyaret ederek nezaket ve tevazuyla telafi edeceğiz. Bizler milletimiz için varız. Bizler milletimizin hizmetkarıyız. Devlet millet için vardır”  demiş ve özür dilemişti.

Dönerci Ustası da bilahare yaptığı açıklamada koronavirüs denetimi sırasında kendisini uyaran kişinin Vali olduğunu bilmediğini “Hayırlı işler” dediğini duymadığını belirterek “Dönerci’ diye seslendiği zaman duydum. Efendim dedim. ‘Eldivensiz çalışmanın yasak olduğunu bilmiyor musun?’ diye sordu. Ben de hemen arkadaşlarımdan eldiven istedim. Getireceklerini söyledim. Sıcakta dönerin başında eldivenle çalışmanın mümkün olmadığını söyledim.”

Açıklamalarına devam eden dönerci “‘İşletmeyi kapatın. Gereğini yapın. Kapatıyoruz’ dedi. Onun dışında bir diyaloğumuz olmadı. Tüm bunlar eldiven takmadığımız için yaşandı. Biz döner başında görevli ustalar eldiven takma mecburiyetinde değiliz. Zaten kullandığımız plastik eldivenler sıcak nedeniyle daha sağlıksız bir ortam oluşturuyor, eriyorlar” ifadelerini kullandı.

Gelen tepkilerin ardından özür dileyen  Atik, Valilik sitesinden yaptığı açıklamada da “Gün boyu yapılmış olan denetimin getirmiş olduğu yorgunlukla işletme çalışanı ile yaşanan diyalogda şahsımın yaklaşımı, üslubum ve kullandığım ifadenin gönül kırıcı bir yaklaşım içermesi hakikaten beni de üzdü” demişti.

Elbette, özür dileyebilmek de bir erdemdir. Nitekim olayı medyadan öğrenen İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu da özrü yerinde bularak konuyla ilgili: “Devletin cemal ve celal yüzü vardır. Biri tevazu ve yumuşaklığı, merhameti, diğeri azameti ve sorumluluğunu anlatır… Yöneticilerimizin vatandaşa yüzü hep cemal olmalıdır. Denizli Valimizin üslup özrü yerinde olmuştur” dedi.

Buraya kadar işler güzel de asıl konu yine bu denetim sırasında  maske takmamış bir esnafı ikaz eden Sayın Vali’ye, esnafın verdiği cevaptır. Bu vatandaş, kendisini “NEDEN MASKE TAKMIYORSUN” diye ikaz eden kişinin Vali olduğunu bile-bile “Takmıyorum, çünkü GEBERMEK İSTİYORUM. Kimse halimizi sormuyor. Dün dükkanımı 15 TL satışla kapattım. Bugün 100 TL cirom var. Bunların hepsi kâr olsa ne yazar” diye cevap vermesi asıl sorgulanması gereken durumdur.

Aslında bu esnaf vatandaş, bütün esnafların ve vatandaşların yaşadıkları ekonomik sıkıntıya tercüman olmuştur. Adamın söylediği doğruysa iki günlük satış cirosunun toplamı 115 TL olan bu esnaf gibi  binlerce esnaf var. Şimdi, buna bir de maske takmadığı için Kabahatler Kanunu’nun 32’nci maddesi uyarınca 392 TL idari para cezası uygulandığını düşünün bu kişi GEBERMEK İSTEMEYİP DE NE YAPSIN.

İsyan dolu bu cümle Merhum Bülent Ecevit’in Başbakan olduğu dönemlerde bir esnafın Başbakanlık önünde yazar kasayı fırlatmasından bile çok daha vahim bir durumu yansıtmaktadır.

Hali vakti yerinde, işleri tıkırında bir Vatandaş neden GEBERMEK İSTESİN! Aslında matlup olan YAŞAMAKTIR. Bazı durumlarda gebermeyi, sürünerek yaşanmaya tercih edenler vardır. İnanın ki, dinimizde intihar yasak olmasaydı, EKONOMİK YOKLUK İÇİNDE KIVRANAN BİRÇOK VATANDAŞ,  GEBERMEYİ, YAŞAMAYA TERCİH EDECEKTİ!

YÜCE ALLAH, BİR AN ÖNCE MİLLETİMİZİ BU EKONOMİK BUNALIMDAN KURTARSIN!

TAŞLAMALAR

EKONOMİK REÇETE

ASKIDA EKMEK OLDU

İŞTE EKONOMİNİN

GÖSTERGESİ BUDUR BU

NEDEN MASKE TAKMIYOR

DİYE SORULAN ESNAF

(GEBERMEK İSTİYORUM

ONDAN) DEMİŞ EL İNSAF

NEDEN GEBERMEK İSTER

BELLİ BUNDA SEBEP NE

MASKE TAKMADI DİYE

CEZA VERİN GARİBE

(GEBERMEK İSTİYORUM)

İLANIDIR İFLASIN

HALA TOZPEMBE TABLO

ÇİZMEYİN, AZ UTANIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN