• Dolar Alış 7.9641TL
  • Dolar Satış 7.9324TL
  • Euro Alış 9.4252TL
  • Euro Satış 9.3876TL
Reklam
Reklam

GEÇMİŞ ZAMAN VE VALİ ATİK’İN SÖYLEMLERİ

Reklam
, 0 Yorum

Vali Ali Fuat Atik, ilimizde görev yapan yerel ve ulusal basın yayın organlarının temsilci ve çalışanlarına bir iftar yemeği verdi. Samimi bir ortamda geçen iftarın ardından Ramazan ayında zamanın elverdiği bir oranda bir sohbette gerçekleştirildi.

Çeşitli soruları da bu sohbette cevaplandıran Vali Atik, yaptığı açıklamalarla da aynı zamanda yakın geçmişimize ayna tuttu ve bu geçmişte yapılan hatalara vurgu yaptı.Özellikle etnik yapı ve ana dil konusundaki açıklamaları Vali Atik’in insan haklarına uygun ve uluslararası normlara uygun bir yapıya sahip olduğunu bir kez daha ortaya koydu.Hiç kimsenin kendi etnik yapısını seçme hakkına sahip olmadığının altını çizen Vali Atik, bu nedenle hiç kimsenin ben bu ırktanım diye bir başka etnik yapıya mensup kişilere üstünlük taslayamayacağını ifade etti.Böyle bir şeyin, hem dinimizin  emirlerine ve hem de insan haklarına aykırı olacağını belirtti.

Ana dil konusunda herkesin sahip olduğu dili koruması gerektiğini ifade etti. Hatta bu konuda birde başından geçen bir anekdotu da anlattı. Pervari’nin bir köyünde köy okulunu ziyareti esnasında bol bol kitap okumalarını ve Türkçelerini geliştirmelerini öğütlerken bir kız çocuğu “Bunun için Kürtçeyi kullanmamamız gerekir” deyince Vali Atik buna itiraz etmiş ve bunun yanlış bir şey olacağını belirterek, ana dili de kullanarak hepimizin ortak dili olan Türkçenin iyi kullanılması gerektiğini izah etmiş.

Burada insan nereden nereye diye durup düşünmeden edemiyor. Bir zamanlar bırakın okulları bırakın resmi kurumları neredeyse cadde ve sokaklarda bile Türkçenin dışında başka dillerin kullanımının yasaklandığı günlerden bu günlere, ilin en büyük mülki amirinin bu dillerin kullanımını teşvik ettiği günlere… Az bir ilerleme değil. Ama önümüzdeki dönemlerde de dünyanın en ileri demokrasisine kavuşmak ve hatta bu konuda diğer ülkelere örnek olabilmek için  alacağımız çok yol bulunmaktadır.

Vali Atik, ilin sorunlarının da takipçisi olduklarını belirtti ve bu konuda Siirt Ankara arasında karşılıklı uçak seferlerinin konulması için yaptıkları girişimleri anlattı. Milletvekilimiz Osman Örenle birlikte Türk Hava Yolları yetkilileri görüştüklerini ve önümüzdeki ağustos ayında bir kez daha görüşeceklerini belirten Vali Atik bu seferlerin konulması konusunda ısrarcı olduklarını ifade etti. Umarım Türk Hava Yolları içinde bulunduğu uçak sıkıntısını en kısa zamanda aşar ve bizlerde Siirt Ankara arasında karşılıklı uçak seferlerine kavuşuruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN