• Dolar Alış 7.6503TL
  • Dolar Satış 7.6198TL
  • Euro Alış 8.9849TL
  • Euro Satış 8.9490TL
Reklam
Reklam

GELİN BAYRAMI, BAYRAM YAPALIM

Reklam
, 0 Yorum

Allah nasip ederse bir bayramı daha karşılayacak olmanın sevinci içerisindeyiz. Daha önceki yazılarımda da birkaç kez belirttiğim üzere, geçmiş yıllardaki bayramların sevinci diğer birçok değerimiz gibi kayboldu, gitti. Ama olsun, o eski sevinçle karşılaştırdığımızda kırıntı misali olarak dahi olsa bir sevinç yaşıyoruz ve bir heyecan duyuyoruz.

Gelin bu heyecanı öldürmeyelim, yaşatmaya hatta daha da güçlendirmeye çalışalım. O eski bayramlarda olduğu gibi Arife günü hepimiz çoluk çocuğumuzu alıp mezarlıklara akın edelim. Orada metfun bulunan yakınlarımızın mezarları başında dualarımızı edelim. Bayram sabahı da erkenden uyanıp bayram namazına gidelim. Giderken de küçükte olsalar çocuklarımızı beraberimizde götürmeyi ihmal etmeyelim.

Bayram namazının ardından yine mezarlıklara gidelim ve orada dualarımızı yine yapalım. Bu arada yol boyunca gördüğümüz her kişiyle, tanıyalım veya tanımayalım mutlaka ama mutlaka bayramlaşalım.

Ardından yine sünnete uygun olarak eski zamanlarda olduğu gibi etli pirinç pilavı ve diğer yemeklerden oluşan bayram yemeğini erken saatte yiyelim. Ama durun, bunu yapmadan önce yapmamız gereken bir şey daha var; o da bayram yemeğini çıkarmak. Burada birileri çıkıp haklı olarak apartman dairelerinde oturan bizler, kime bayram yemeği gönderelim diye sorabilir. Doğru, bazı mahallelerde bayram yemeğini çıkarmak, pratikte neredeyse imkansız hale gelmiştir. Onunda çaresi var. Gelin bugünden tanıdığımız yoksul bir aileyi belirleyelim ve o aileye biraz et, biraz pirinç ve diğer malzemelerden yeteri kadar gönderelim.

Yemeğimizi yedikten sonra “şu film var, şu program var, şu maç var” gibi hiçbir mazeretin arkasına sığınmadan gelin en yakınlarımızdan başlayarak bütün akraba ve tanıdıklarımıza giderek bayramlarını kutlamayı ihmal etmeyelim. Hatta, uygun olanların çocuklarının ellerine birkaç kuruş bayramlık vererek onları sevindirelim. Tıpkı yıllar öncesinde olduğu gibi. Keşke bir de yıllar öncesinde olduğu gibi onlara bir bayram yeri ayarlayabilsek. O bayram yerinde gönüllerince salıncaklara, dönme dolaplara binebilseler.

Evet, bayramı bayram yapmaya, bayram gibi kutlamaya var mısınız?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN