• Dolar Alış 7.8438TL
  • Dolar Satış 7.8125TL
  • Euro Alış 9.2983TL
  • Euro Satış 9.2612TL
Reklam
Reklam

“GELİVERDİ RAMAZAN DA ŞAŞIRIP KALDIK!”

Reklam
, 0 Yorum

Mübarek Ramazan’ın idrak edilmesine şunun şurasında 10 günlük süre kaldı. Ramazan ayı girince oruç tutulacak, teravih kılınacak, davullar çalacak, sahura kalkılacak. Yani diğer 11 aydan çok değişik bir ortama girilecek. Lokantalar, çayhaneler, kahvehaneler kapanacak. İftar sofraları düzenlenecek,  zekâtlar, fitreler dağıtılacak. camilerde,  evlerde Kur’an-ı Kerim okunacak, hatimler indirilecek. Televizyonlarda Ramazan programları düzenlenecek. Hoca Efendiler gitmiş de görmüşler gibi cenneti, cehennemi anlatacak! Orucun ne kadar yararlı bir ibadet olduğu vurgulanacak.

Tabii, bütün bunları yapanlar yanında, oruç tutmayanlar, namaz kılmayanlar mutlaka olacaktır. İbadetin gizlisi makbul olduğu gibi, kabahatin gizli tutulması da aşikâr edilmesinden iyidir. Ramazan ayında hoş karşılanmayacak davranışlar sergilemek oruç tutmayanlar olsa bile aşikâre yemek yemeleri, su sigara vesaire içmeleri elbette hoş karşılanmaz. Orucun en makbul ibadetlerden olmasının bir sebebi ise oruç tutmayıp, oruçlu görünmenin mümkün olmasından kaynaklanır. Oruç tutmasanız bile kimselerin önünde su içmez, yemek yemez ve oruç tutmadığınızı söylemezseniz, oruç tuttuğunuzu zannedebilirler! Ya da, oruçlu olduğunuzu söyleyip, gizli-gizli yemek yemenizin, su içmenizin imkânı vardır. Bu bakımdan, (Oruçta riya yoktur) buyrulmuştur.

Herkesin dini kendisinedir. Bunun için, oruç tutanlara da, oruç tutmayanlara da karışmamamız gerekir. Ancak, oruç tutmayanların, oruçlular yanında yemek yemeleri, su içmeleri biraz da edep noksanlığından kaynaklanan bir durumdur. İbadet edenlerin, ibadetlerine saygılı olmak gerekir.

İslamiyetin ilk yıllarından beri Müslüman oldukları halde hep oruç tutanlar ve tutmayanlar olmuştur. Her zaman diliminde de olacaktır. Herkes kendisinden sorumludur. Her koyun kendi bacağından asılır. Bu açıdan kimsenin namazına da, orucuna da karışmamamız gerekir! Ancak, çok samimi olanlar birbirlerini tatlı dille ikaz edebilirler!

Bu arada hastaların, yolcuların, savaşta olanların, terörle mücadele etmek için siperde bekleyenlerin oruç tutmaları sakıncalı ve hatta dini açıdan mekruh olabilir. Zaruret durumunda bilahare kaza etmek üzere oruç tutmamak dinimizin cevaz verdiği durumlardandır.

Ramazan orucunun ve eklediği yüklerin ifadesi olması açısından meşhur İranlı Şair Ömer Hayyam’ın bir rubaisinin tercümesini okuyucularımıza sunarak yazımızı noktalıyoruz:

GELİVERDİ RAMAZAN DA ŞAŞIRIP KALDIK

İÇKİ, SEVDA PERHİZİNDEN GAMA DALDIK

ALDIĞIMIZ İÇKİLERİ İÇEMEDİK

BULDUĞUMUZ YOSMALARI BOŞA SALDIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN