• Dolar Alış TL
  • Dolar Satış TL
  • Euro Alış TL
  • Euro Satış TL
Reklam
Reklam

GİTTİ RECEP, GELDİ ŞABAN!

Reklam
, 0 Yorum

Evet, bugün itibarıyla aylardan Recep gitti, Şaban geldi. Bütün Recepler gibi, bu Recep de gidiciydi! Ne Recep, ne Şaban, ne Ramazan hiç biri kalıcı değildir. Bilindiği gibi dinimizde aylarla ilgili iki önemli deyim vardır. EŞHUR-UL HURUM (HARAM AYLAR) ve ÜÇ AYLAR. Haram aylar, hürmete lâyık aylar anlamına gelir. Adları Zilkâde, Zilhicce, Muharrem ve Recep’tir. Bu aylarda savaş yapmak yasak olduğu için bu adı almışlardır.

ÜÇ AYLAR ise RECEP, ŞABAN VE RAMAZAN’DIR. Müslümanlar için oruç tutmanın farz olduğu ayın RAMAZAN olmasına karşılık, kimi Müslüman kardeşlerimiz ÜÇ AYLARIN tümünde de oruç tutarlar.  Burada dikkatleri çeken bir husus da şudur. RECEP, hem EŞHUR-UL HURUM, HEM DE ÜÇ AYLAR İÇİNDE YER ALIR. Yani, RECEBİN bu bakımdan bir ağırlığı bulunuyor gibi! Ama bu ağırlığı, gitmeyeceği anlamına gelmez! Günü doldu mu bizim Siirtlilerin tabirleriyle ÇEM-U ÇEM GİDER!

Bu kavanoz dipli dünya dönüp durdukça aylar ayları, yıllar yılları, asırlar asırları kovalayıp duracaktır. Ne Recep, ne Şaban, ne Ramazan, ne Zilkâde, ne Zilhicce ne Muharrem ne de diğer aylar asla kalıcı değildir, kalıcı olamazlar!

İyi ki aylar ayları, yıllar yılları, asırlar asırları kovalıyor. Yeksan bir durum yaşansa, aylardan hep RECEP, ya da başka bir ay kalıcı olsa ne kadar sıkıntı verici olurdu, değil mi! İyi ki RECEP GİTTİ, ŞABAN GİRDİ. O DA GİDECEK, RAMAZAN GELECEK. Bir yılda 12 ay var. Düşünebiliyor musunuz, Hep Recep de kalsaydık, halimiz nice olurdu! Şabana, Ramazana ve bunların sonunda BAYRAMA nasıl ulaşacaktık.

Görüldüğü gibi, Bayrama ulaşmak için Recebin de, Şabanın da, Ramazanın da gitmesi gerekir! Bu bakımdan RECEBİN GİTMESİNE VE ŞABANIN GİRMESİNE SEVİNİYORUZ. Öyle ya Recep, Şaban, Ramazan gitmeden BAYRAMA NASIL ULAŞACAĞIZ! Şunun şurasında Ramazana 1, Bayrama 2 ay kaldı. 2 ay daha dişimizi sıkalım, bir de bakacağız ki BAYRAM GELMİŞ, HOŞ GELMİŞ!

Bayrama bir an önce ulaşmak dileklerimizle yazımı (KAVANOZ DİPLİ DÜNYA) ŞARKISININ SÖZLERİNİ SUNARAK NOKTALIYORUM:

KAVANOZ DİPLİ DÜNYA
HER ŞEYİN YALAN RİYA
HAYAT SANKİ BİR RÜYA
BIKTIM USANDIM SENDEN
KAVANOZ DİPLİ DÜNYA
AH FELEK ZALİM FELEK
KİME CEKET KİME YELEK
HERKESE KAVUN YEDİRDİN
BANA DA YEDİRDİN KELEK
AH FELEK ZALİM FELEK
KİME KAVUN KİM KELEK
KİMİNE URBA GİYDİRDİN
KİMİNE YIRTIK BİR YELEK

 TAŞLAMALAR

KORONAVİRÜS CANLAR

ALMAYA DEVAM EDER

ONDÖRT KURALA UYMAK

YAŞAMAK İÇİN DEĞER

KORONAVİRÜS ELBET

ALINACAK TEDBİRDEN

DAHA GÜÇLÜ DEĞİLDİR

TABİPLERDİR SÖYLEYEN

BİR LOKMAN HEKİM ÇIKIP

ÇÂRESİNİ BULURSA

BÜYÜK BİR HİZMET OLUR

TÜMÜYLE İNSANLIĞA

ÇARESİZ HASTALIK YOK

BUDUR ALLAH’IN EMRİ

İNSANOĞLU BULMAĞA

AZMEYLESİN YETER Kİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN