• Dolar Alış 7.9039TL
  • Dolar Satış 7.8723TL
  • Euro Alış 9.2835TL
  • Euro Satış 9.2465TL
Reklam
Reklam

GÖLKÖY KURUDU

Reklam
, 0 Yorum

Gölköy şirin ilçemiz Pervari’ye 10 kilometre uzaklıkta Siirt-Pervari yolu üzerinde minik bir göl. Ama aynı zamanda çok önemli bir özelliği var; o da  Siirt’in tek doğal gölü olması. Kendi adını taşıyan güzel bir köyde ve hemen yakınında yer alıyor. Siirt-Pervari yolunda seyahat edenler yol üzerinde bulunan bu köyün camiinde ihtiyaç giderip namaz kılabiliyorlar.

Ancak, daha öncede “Gölköy kuruyor” diye dile getirmiştim. Sanırım artık bu geniş zamandan vazgeçmenin zamanı geldi çünkü, Gölköy kurudu. Daha önceki yıllarda yaz mevsiminin sonlarında küçük bir su birikintisi halini alan gölde artık bundan da eser yok.  En son geçen hafta gördüğümde gölde ilaç için bile olsa tek bir damla su kalmamıştı.

Onlarca çeşit kuş türü ve yaban ördekleri çoktan burayı terk etmiş durumda. Nasıl terk etmesinler? Bataklıktan öte, resmen kuruyan ve toprak halini almaya başlayan bir yerde nasıl yaşasınlar? Onlarda bizim kadir bilmemezliğimize ve her geçen gün gölü kirletip, çeşitli atıklarla doldurmamıza kızıp ayrıldılar. Tek kelime ile yazık.

Ancak diyorum ki, zararın neresinden dönülürse kardır misali, biz bu gölü kuruttuk ama, tekrar eski haline döndüremez miyiz? Çünkü günümüz teknolojisi ile artık devasa boyutlarda suni göletler yapılabilirken, bizim Gölköy bir güzel temizlenip eski su kaynakları tekrar ortaya çıkarılamaz mı? Üstelik bunun zemini de hazır ve yüzyıllar boyunca su toplamış, suyu yaz kış muhafaza etmiş bir zemin.

“Bin Günde, Bin Gölet” projesi kapsamında Veysel Karani beldesinde yapımı planlanan suni göleti bir türlü tamamlamayan Devlet Su İşleri teşkilatı acaba bu gölde bir çalışma yaptı mı?  Ya da yapmayı düşünüyor mu? Umarım Devlet Su İşleri teşkilatı bu gölün durumunu ele alır ve gerekli incelemeleri yaptıktan sonra mutlu sona ulaştıracak bir çalışma yürütür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN