• Dolar Alış 7.7778TL
  • Dolar Satış 7.7468TL
  • Euro Alış 9.1135TL
  • Euro Satış 9.0771TL
Reklam
Reklam

“GÖRÜNEN KÖY, KILAVUZ İSTEMEZ!”

Reklam
, 0 Yorum

“Görünen köy kılavuz istemez!” atasözümüz; gün ışığına çıkan gerçeklerin üstünü örtmek için yapılacak değişik açıklamaların, bir işe yaramayacağı anlamına geliyor.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin yenilenmesine ilişkin YSK kararının uzun zaman ülke gündeminden düşmeyeceği ve bu kararın mağduriyet açısından İmamoğlu’nun lehine tecelli edeceği yaygın bir söylentiydi ve tekrarlanan seçimin sonucu, söz konusu söylemin isabetliliğini teyit etmiş oldu. 31 Mart’ta yapılan ilk seçimin yaklaşık 13 bin farkla kazanılmış olmasına yapılan itirazın kabulü nedeniyle tarafların değişik söylemleri oldu ve bu söylemler kamuoyumuzun malumu olduğundan bir kez daha dile getirmeyi anlamsız buluyorum. Seçimin iptali ve sonrasındaki gelişmelere yönelik süreci dikkatle takip eden vatandaşlarımızda, İstanbul seçmeni yurttaşlarımızın; “Söylenenlere, yazılanlara ve anketlere itibar etmeyeceği kanaati ağırlık kazanmıştı ve nitekim kanaatlerinde yanılmadıkları anlaşıldı.

Seçim çalışmasında bulunmak için her ilimizden İstanbul’a gidenler olmuştu ve haliyle destekledikleri adaylardan kazananın taraftarları sonuçtan gurur duyduklarını belirtirlerken, kaybeden aday taraftarları, bu konuda söyleyecek bir söz bulamayacaklardır. Yenilenen seçim konusunda bundan böyle de değerlendirmeler yapılacak ama inanıyorum ki bu değerlendirmelere de artık aldırış etme gereği duyan olmayacaktır.

İstanbullu seçmen vatandaşlarımızın sandık başına gittiklerinde, kimsenin dediğine bakmaksızın tercih haklarını kullanacakları belliydi ama ilk seçimdeki 13 bin küsur oy farkının 800 bine yükseleceğine ihtimal verilmiyordu. Söylenenler, yazılanlar, anketler geride kaldı ve yeni bir itirazın söz konusu olmayacağı seçimi kazanan İmamoğlu, mazbatasını alarak görevine başlamış oldu.

İstanbullu seçmenlerin verdiği mesajı başta iktidar olmak üzere tüm siyasi partilerin iyi okumaları gerekir. Görünen o ki, seçmen vatandaşlarımız da artık her söylenene inanmayan ve kendi değerlendirmeleri doğrultusunda tercih yapan bir bilince ulaşmıştır. Bu değişim,  demokrasinin geleceği açısından çok sevindirici ve bir o kadar da önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN