• Dolar Alış TL
  • Dolar Satış TL
  • Euro Alış TL
  • Euro Satış TL
Reklam
Reklam

GÖTÜRÜN BEYLER GÖTÜRÜN

Reklam
, 0 Yorum

Biz Siirtliler yabancıya karşı çok duyarlıyız. Hemşerimize hatta akrabamıza göstermediğimiz ilgi ve yakınlığı yabancıya gösteririz. Hatta bu konudaki tutumuzu anlatan çok güzel bir deyimimiz var. Arapça bu deyim çok şeyler anlatıyor. Ancak argo olduğu için burada yazmamayım. Zaten bilenler biliyor.

Bunları niye yazıyorum, zaman-zaman günü birlik veya bir hafta on beş günlük sürelerle satış yapmak üzere ilimize gelenler oluyor. Gıdadan giyime, halıdan ev aksesuarlarına kadar, hatta oyuncak ve kitap dahil her türlü ürün satılabiliyor. Kimi bir cadde kenarında satış yaparken kimi de işi biraz daha büyük tutarak işyeri kiralıyor ve ürününü orada satıyor. Bunların özellikle seyyar satış yapanları, vergi ve sosyal güvenlik primi de ödemiyor.

Yabancıya olan ilgimiz o kadar çok ki, bunların kendilerine hiç reklam yapmalarına gerek kalmıyor. Sağ olsunlar hemşerilerimiz adeta bunların gönüllü elçileri oluyor. Fiyat ve kalitesine bakmadan biri diğerine haber veriyor. Bir bakıyorsunuz; bu tür satışların yapıldığı yerler dolup taşıyor ve iğne atsanız yere düşmüyor.

Herkes adeta büyülenmiş gibi daha çok ürünü nasıl alabilirim telaşı içerisinde. İstisnaları bir kenara bırakırsak bu ürünlerin önemli bir bölümü ya defolu ya da modası geçmiş, artık piyasada alıcısı olmayan ürünler. Bazıları da normal mağaza fiyatlarının çok üstünde bir fiyatla satılıyor. Burada üzüldüğüm bir başka nokta da o alışveriş heyecanına kapılarak çılgınca alışveriş yapan hemşerilerimizin önemli bir bölümünün daha sonra bunlardan yararlanamamalarıdır.

Bu tür yerlerden alınan ürünlerin büyük bir bölümü daha sonra bir köşeye atılıyor. Giysi ise dar veya bol geliyordur. Ya da renginin uygun olmadığı konusunda kanaat oluşuyordur.  Diğer ürünlerde de benzer gerekçeler ortaya çıkıyor. Sonuç itibariyle o ürünler kullanılamıyor ve verilen paralar boşa gitmiş oluyor. Biraz daha ucuza ürün alayım derken daha pahalıya ürün alınmış oluyor.

Bu nedenle bu tür satıcılara götürün beyler götürün dedim. Ancak hemşerilerimizin de bu tür yerlerden alışveriş yaparken bilinçli davranmalarında büyük yarar vardır. İhtiyaç duymadıkları veya uygun olmayan ürünleri yalnızca birkaç kuruş ucuza alacaklar diye alma yoluna gitmesinler. Daha da önemlisi yıl boyu o ürünün satışını yapan, istihdam sağlayan ilin ekonomisine katkıda bulunan yerli esnafı düşünsünler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN