• Dolar Alış 7.8338TL
  • Dolar Satış 7.8025TL
  • Euro Alış 9.1583TL
  • Euro Satış 9.1217TL
Reklam
Reklam

GÖZDAĞI VERİYORLAR!

Reklam
, 0 Yorum

Rus lider Vladimir Putin’in “Dünyanın her yanını vurabilecek bir nükleer füze sistemi geliştirdiklerini ve dünyadaki hiçbir hava sisteminin bu füzelere karşı koyamayacağı” açıklamasına karşı ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Dana White’nin; “Açıklama bizim için şaşırtıcı değil, ancak Amerikan halkı emin olsun ki biz tam bir şekilde hazırız…” dediğini dile getiren haberler, dünyadaki gelişmeleri takip edenlerin gözünden kaçmamıştır sanırım.

Başka ülkelerin nükleer alanda güçlenme gayretlerine geçit vermek istemeyen bu iki emperyal ülkenin birbirleriyle karşı karşıya gelmeleri ihtimali oldukça zayıftır. Çünkü, sahip oldukları güç sayesinde görüşlerini kabul etmede başka ülkelere karşı çok daha avantajlı olan konumlarını yitirmek istemezler. Birbirleri ile karşı karşıya gelmeleri durumunda büyük zarar göreceklerini ve başkalarına diş geçiremeyeceklerini elbette çok iyi biliyorlar. “Süper güç” de denilen her iki ülkenin Suriye’deki gelişmeler nedeniyle sergiledikleri tutum dikkate alınırsa, hiçbir zaman karşı karşıya gelmeyi göze almayacakları olasılığının çok yüksek olduğu gerçeği, mutlaka daha net görülecektir. DEAŞ’la mücadelede hemfikir olan iki ülkeden ABD’nin Esad yönetimini bir an önce devirme hedefi, Rusya’nın müdahalesi ile önlendi. Buna rağmen ABD, ülkemizin Suriye’de DEAŞ dışında terör örgütü olarak gördüğü terör örgütlerine sahip çıkıyor ve uzun zamandan beri YPG’ye açıkça destek verirken,  ikili ilişkilerimizi güçlendirmeye çalıştığımız Rusya, bazı terör örgütlerini görmezlikten geliyor.

Başka ülkelerde kanlı olaylar yaşanması, silah satan ülkeler için önemli bir gelir kaynağıdır ve bu gelir kaynağından en çok yararlanan belli ülkeler, ortalığı kan gölüne çeviren olayların bitmesini istemezler. Bütün bu gerçeklere bakıldığında, haiz oldukları nükleer silahlar sayesinde diledikleri noktalarda at koşturanların, perde arkasında danışıklı dövüş içinde olduklarını düşünmek de yanlış olmaz.

Bölgemizde yaşanan gelişmelerden ve Afrin’de 8 kahraman askerimizin şehit düşmesinden duyulan  büyük üzüntünün konuşulduğu mecliste, Putin tarafından yapılan açıklamaya karşı Pentagon sözcüsü White’nin söylediği sözlere de atıfta bulunan bir hemşerimiz; “Sahip oldukları nükleer güçten bahsettiklerinde, birbirlerine karşı oldukları imajını yaratıyorlar ama, aslında bu söylemleriyle tüm dünya ülkelerine gözdağı verme hedefini güdüyorlar…” diye görüş belirtti ve ben dahil oradaki tüm hazirun bu görüşe katıldıklarını vurguladılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN