• Dolar Alış 7.5796TL
  • Dolar Satış 7.5493TL
  • Euro Alış 8.8341TL
  • Euro Satış 8.7989TL
Reklam
Reklam

GÜÇLÜ BİR İTTİFAK ŞART!

Reklam
, 0 Yorum

ABD Başkanı Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdıklarını açıklamasından sonra, bu karara yönelik tepkiler devam ediyor ve tepkilerin en isabetlisi, 13 Aralık’ta İstanbul’da gerçekleştirilen İslam İşbirliği Teşkilatının olağanüstü toplantıda paylaşılan görüş doğrultusunda; Doğu Kudüs’ün Filistin’in başkenti olarak kabul edilmesi oldu.

Filistin halkının yıllardan beri verdiği bağımsızlık mücadelesi, İsraillilere tanınmakta olan destek sonucu engelleniyor ve  ABD’nin Kudüs’ü başkent olarak tanıdığını açıklaması, bu  engellemelerin halkalarından biridir. Trump, tüm İslam alemini rencide eden bir açıklama yaptıktan sonra dönem başkanlığını Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan’ın yaptığı İslam İşbirliği Teşkilatı’nın İstanbul’daki toplantısında Doğu Kudüs’ün Filistin’in başkenti olarak kabul edildiği kararının firesiz olarak imza altına alınması ve tüm dünya ülkelerinin, başkenti Doğu Kudüs olan bir bağımsız Filistin devletini tanımaları çağrısında bulunulması çok önemli bir aşamadır.

Toplantıya katılan İslam ülkelerinin imza altına aldıkları kararların arkasında durmaları halinde, bundan böyle bölge üzerinde tezgahlanan senaryoları boşa çıkarma ve Filistin halkının bağımsızlık beklentisini elde etme şansı  yakalanabilecektir. Dikkat edilirse, sürekli olarak, bölgemizdeki Müslüman ülkelere yönelik senaryolar söz konusudur ve Kıbrıs’taki soydaşlarımızın uğradıkları katliama son vermek için şanlı ordumuzun gerçekleştirdiği Barış Harekatları sonrasında ilan edilen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin tanınmaması için gösterilen gayretler, Müslüman ülkeler arasında ciddi bir işbirliği olmadığından, çözüm bekleyen sorunu günümüze kadar intikal ettirmiştir.

Filistin’in bağımsız devlet ve başkentinin Doğu Kudüs olarak tanınması için yapılan çağrıya Müslüman ülkeler dışında sahip çıkan devletler olur mu bunu zaman gösterecektir. Aslında, Trump’ın yaptığı açıklamayı tasvip etmediklerini belirten İslam ülkeleri dışındaki ülkelerin bu çağrıya kulak tıkamamaları gerekir derken, asıl önemli olanın, tüm Müslüman ülkelerin firesiz şekilde çağrıyı sahiplenmeleri olacağının da altını çizmek isterim İslam ülkelerinin ciddi şekilde güçlü bir ittifak kurmaları durumunda, haçlı ruhlu taşıyanların bunu görmezlikten gelmeleri mümkün değildir. Yok, Türkiye’nin öncülük ettiği İslam İşbirliği Teşkilatı temsilcilerince İstanbul’da alınan kararların arkasında durulmaz ise, değişen hiçbir şey olmayacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN