• Dolar Alış 8.1479TL
  • Dolar Satış 8.1154TL
  • Euro Alış 9.6291TL
  • Euro Satış 9.5907TL
Reklam
Reklam

GÜÇLÜ OLMAKTAN DOĞAN ENANİYET!

Reklam
, 0 Yorum

Güçlü olmak, iyi huylu, adil insanlarda güzeldir. Güçlü olduğu halde şımarmayan, hasmına bile merhametli ve adil davrananlara ne mutlu. Özellikle güçlerini ve yetkilerini hak adına halk için kullanan devlet büyükleri gerçekten her takdirin üzerindedirler. Güçlendikçe ENANİYETE DÜŞENLER ise elbette büyük bir hüsran içindedirler. Bu dünyada olmazsa bile, öbür dünyada cezalarını en ağır şekilde ödeyeceklerdir. Tarih öncesinin Firavunlarını, Hamanlarını, Nemrutlarını, Karunlarını bu bapta sayabiliriz.

Son yüzyılda ise Mao, Hitler, Stalin gibi diktatörler yaşadı. Bu diktatörlerdir ki ülkelerini ve dünyayı kan çanağına çevirdiler. Diktatörleri yaratan, aslında kendi yandaşlarıdır. Aşırı sevgi, tezahürat, bağlılık gün gelir, bu gibilerin en yakın çevrelerine bile zarar vermelerine yol açabilir. Nitekim tarihte bunun çok örnekleri görülmüştür.

Güçlü olmak, güç sahibini şaşırtabilir. Her şeyi ben bilirim, her sorunu ben çözerim, ben gidersem, ülke batar gibi evhamlar içine çeker. Kendi bekasıyla, ülkenin bekasını bir tutmağa başlar. Oysa hiçbir insan kusursuz değildir. Her insan hata yapmak durumundadır. Kendisini kusursuz vehmetmeğe başlayan kişi, en kusurlu duruma düşmüş olur. Bir kişi ENANİYET duygusuna kapıldı mı, artık ondan fayda değil, zarar neşet eder.

Osmanlı Padişahlarının güzel bir ananeleri vardı. Cuma namazına gittiklerinde (PADİŞAHIM ÇOK YAŞA) yerine, (GURURLANMA PADİŞAHIM SENDEN BÜYÜK ALLAH VAR) diyen paralı münadileri vardı.

Diktatörler, kendi kendilerine olmazlar. Diktatör olarak da doğmazlar. Onları, bulundukları ülkelerdeki halkların kendileri yaratırlar. Toplumlar, zaman içinde kendi içlerinden çıkan bazı liderlere aşarı derecede hayranlık duymağa başlayabilirler. Hakketmedikleri kadar büyük olan bu sevgi karşısında şımaran ve kendilerinde gerçekten insanüstü meziyetler olduğuna inanmağa başlayan bu tip liderler, zaman içinde ölçüyü kaçırarak, işi zorbalığa çevirebilirler.

Kendilerini sorumsuz, dediğim dedik kabul etmeğe başlarlar. Kendilerini seçenleri KURU KALABALIK olarak görür, küçümserler. İşte, tehlike çanlarının çaldığı anlar, o anlardır.

Bu duygunun adı, İslam dininde ENANİYETTİR! Türkçe deyimiyle BENCİLLİK olarak adlandırılan bu durumun, Kürtçe karşılığı (EZIM U NE EZİM) deyimiyle anlatılabilir.

(ENANİYET), Türkçe tabiriyle (BENCİLLİK) veya Kürtçe deyimde yer aldığı gibi (EZIM U NE EZİM) duygusu, dinimizde oldukça mekruh bir davranıştır. Allah korusun, insanları dinden bile çıkarabilir. Firavunları, Nemrutları yoldan çıkartan, Tanrılık iddialarına yol açan duygu da budur!

Örnek olarak bir zamanlar Libya Lideri olan Muammer Kaddafi’yi ele alalım. Kaddafi, Libya’nın başına geçtiğinde 28 yaşında bir yüzbaşıydı. Libya o zamanlar Krallıkla idare ediliyordu. Amerika’nın, İngilizlerin petrol şirketleri Libya’yı talan ediyorlardı. Fakir Libya halkı bir kurtarıcı arıyordu ve öyle bir kurtarıcıya adeta susamış gibiydi. Kaddafi ve arkadaşları darbe yaparak Kral İdris’i devirdiler. Kendi kendisini Yüzbaşılıktan Albaylığa terfi ettiren Kaddafi Devlet Başkanı oldu. Başlangıçta, petrol zenginliklerini halkıyla paylaştı. Bunun için Libya halkı tarafından çok sevildi. Ama halkın bu aşırı sevgisi Kaddafi’yi şaşırttı, şımarttı! Kendisini vazgeçilmez zannetmeğe başladı. Libya’nın ve Kaddafi’nin durumları ortada!

Aynı hikâyelerin benzerlerini, Saddam döneminin Irak’ında, Mısır’da, Suriye’de yaşadık, yaşıyoruz. Hitler ve Musolini de, kudretli dönemlerinde halklarının sevgilileri ve vazgeçilmezleri gibiydiler. Ancak görüldüğü gibi halkların sevgilisi olduktan sonra, aynı halkların nefretlerini çekmek de var.

İbret gözüyle bakılsa, tarih tekerrür etmezdi! Dileriz ki, bu ülkeyi yönetenler, bu durumlara düşmezler, ENANİYET duygusuna kapılıp, FİRAVUNLAŞMAZLAR!

Devlet büyüklerinin güçlü olmaları elbette iyidir. Ama ENANİYETE KAPILMARDIKLARI SÜRECE! ENANİYETE KAPILDILAR MI, KENDİLERİNİ DE, ÜLKELERİNİ DE ATEŞE ATARLAR!

TAŞLAMALAR

MİLLET GEÇİM DERDİNDE,

ONLARIN DERDİ SEÇİM

BAKALIM SANDIKLARDAN,

BU KEZ ÇIKACAKLAR KİM

 DİLERİZ Kİ SANDIKTAN

ÇIKSIN EN EHVENLERİ

SANDIKLARIN İÇİNE,

GÖMÜLSÜN KÖTÜLERİ

 MİLLET USANDI ARTIK

BİLİN Kİ SEÇİMLERDEN

YEREL SEÇİMİ TAKİP

EDECEK “GENEL” İNAN

 KİMİ-KİMİ HİZAYA

GETİRECEK GÖR MİLLET

ŞIMARIĞI SEVMEYİZ

FITRATIMIZ BU ELBET

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN