• Dolar Alış 8.0550TL
  • Dolar Satış 8.0228TL
  • Euro Alış 9.5238TL
  • Euro Satış 9.4857TL
Reklam
Reklam

GURBETTEKİ SİİRTLİLER; SİİRT VAKFI BAŞKANI ZEKİ AKYÜZLÜ

Reklam
, 0 Yorum

Haber/Röportaj Aydın SEVİNÇ

Sevgili okurlarımız, Gurbetteki Siirtliler yazı dizimizin bugünkü kısmında sizlere Siirt’imizin yetiştirmiş olduğu önemli şahsiyetlerden sayın Zeki Akyüzlü ile yapmış olduğumuz röportajı yayınlıyoruz.

Röportaj için ziyaretimiz esnasında, bizi büyük bir tevazu içinde karşılayıp göstermiş olduğu sevgi ve saygı için kendisine teşekkür ederiz.

 ZEKİ AKYÜZLÜ KİMDİR?

 *1950 yılında Siirt’te doğdum , ailemizin lakabı Beyt Pıhmo’dur, bağ bekçisi (NATOR) Hacı Cuma Akyüzlü’nün oğluyum. Küçük yaşta çalışmaya başlayarak iş hayatına atıldım. 1972 yılında askerden döndükten sonra çalışma azmim ve yüce Rabbimin yardımıyla  paslanmaz çelik ve metal sektöründe sanayici işadamı oldum.

 SİİRT VAKFI İLE TANIŞMANIZ NASIL OLDU?

*İlk olarak 1997’de kurulmuş olan Siirt Vakfında, Özcan Soysal beyin başkanlığında 9 kişilik mütevelli heyetinde yer aldım. 2009 yılına kadar çeşitli faaliyetlerde bulunduk. 2009 yılında arkadaşlarımız yeni bir genel kurul yapılmasını ve ortak bir aday üzerinde karar kılınmasını istediler. Adım aday listesinde olmamasına rağmen genel kurulun teveccühü ile başkan olmama karar verildi.

 BAŞKAN OLDUKTAN SONRAKİ FAALİYETLERİNİZ NELER OLDU?

İlk olarak akademisyen, işadamı ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarında görev almış 45 kişilik bir Mütevelli Heyeti oluşturduk. Daha sonra Yüksek İstişare Kurulu adı altında Türkiye’nin çeşitli yerlerindeki başarılı Siirtli hemşerilerimizi ve dostlarımızı bir araya getirdik.

 BU TEŞKİLATLANMAYI NASIL OLUŞTURDUNUZ?

Benim bu göreve getirilmemin asıl sebebi zaten bu idi. Daha önce Milli Selamet, Refah ve Fazilet Partisi teşkilatlarında sorumlu yöneticilik yaptım. Buralarda edinmiş olduğum tecrübeler Siirt Vakfı teşkilatlanmasında faydalı oldu.

OLUŞTURMUŞ OLDUĞUNUZ MÜTEVELLİ HEYETİ VE

İSTİŞARE KURULUYLA ALMIŞ OLDUĞUNUZ İLK KARAR NEYDİ?

İlk olarak vakfı kiradan kurtararak adına yeni bir vakıf merkezi oluşturmak için Vakıflardan 34 metrelik bir arsa ve yine Vakıflar Bölge Müdürlüğü ve Fatih Belediyesiyle yapmış olduğumuz görüşmeler neticesinde Fatih Belediyesinden Fatih/Kadınlar Pazarı Ders Vekil sokağında bulunan 266 metrekarelik arsayı hiç paramız olmamasına rağmen, daha sonra ödemek kaydıyla verdiğimiz söz karşılığında satın aldık. 1800 metrekare inşaat alanı olan 6 katlı binamızın yapımı için kolları sıvadık.

SAYIN BAŞKAN HEM ARSAYI PARASIZ ALMIŞSINIZ,

HEM DE BİNANIN İNŞAATINA BAŞLAMIŞSINIZ..

BU VE BUNUN GİBİ PROJELERİN FİNANSMANI İÇİN

NASIL BİR YOL İZLEDİNİZ?

İşte burada teşkilatçılığın önemi ortaya çıkmakta. Özellikle mütevelli heyeti ve istişare kurulundaki arkadaşlarımızla bir maliyet hesaplaması yapıp bize gerekli olan paranın planlamasını yaptık. İlk olarak kendi aramızda para toplayarak yola çıktık. İlerleyen zamanlarda bir takım Siirt eşrafından olan ve aynı zamanda Siirtli olmayan hayırsever işadamlarından gelen yardımlarla bir bütçe oluşturup binamızı tamamladık.

GELİNEN BU NOKTADA SİİRT VAKFI BİNASINDA

NE GİBİ FAALİYETLER YÜRÜTÜLMEKTEDİR

Binamız 6 kattan oluşuyor. İhtiyaç sahiplerinin her türlü ihtiyacı düşünülerek dizayn edilmiş bu tesisi halkımızın hizmetine sunmuş olmanın gururunu yaşıyoruz. Kısaca bahsetmek gerekirse; bir katında taziye salonu, bir katında konferans salonu, bir diğer katında son derece modern bir şekilde dizayn edilmiş mutfak bulunmaktadır. Mutfak, her Ramazanda günde 500 kişiye yemek verebilecek kapasiteye sahiptir.  Taziyelerde cenaze sahiplerine ve taziyeye katılan dostlarımıza ikramda bulunulması için mutfakta yemekler hazırlanmaktadır. Giyim-kuşam bölümünde bu sene 10.000 ailenin çeşitli giysilerini tedarik ettik. Belirlenmiş olan bazı çocuklu ailelere burs adı altında her ay nakdi ödeme yapılmaktadır. Bir katımızda yönetim kurulu odası, müdüriyet ve İngilizce, Arapça diksiyon dersleri verebildiğimiz eğitim sınıflarımız bulunmaktadır.  Vakıf merkezimiz ve şubelerimiz, hemşerilerimize hizmet için özel bir merkez haline gelmiş olup, özellikle yetim çocuklarımıza yönelik düzenli çalışmalar yapmaktayız. Kardeş aile çalışması ile aylık nakdi yardımlarımız devam etmekte. Sosyal projeler ile kadınlarımıza ve gençlerimize yönelik hizmetlerimiz sürmektedir.

VAKFIN YARDIM FAALİYETLERİ GENEL MERKEZDE

YÜRÜTÜLEN FAALİYETLERLE Mİ SINIRLI?

Bizim Genel Merkezimiz dışında, İstanbul içinde yine yönetimimiz tarafından inşa edilmiş iki bina ve çeşitli il ve ilçelerde 17 adet şubemiz var. Genel merkezimizde yürütülen faaliyetlerimizin hepsi mümkün olduğunca aynı şekilde şubelerimizde de devam etmektedir. Bu vesile ile Şube Başkanlarımıza ve yöneticilerimize teşekkür ediyorum.

BUGÜN İTİBARIYLA VAKFIN ÜYE SAYISI KAÇTIR?

Şu anda 74 STK, ilçe derneği ve çeşitli sivil toplum kuruluşları vakıf bünyesinde yer almakta olup, toplam üye sayımız 5000 civarındadır.

SİİRT VAKFI SADECE SİİRT HALKINA MI YARDIM EDER?

Siirt adı altında Siirtli hemşerilerimize hizmet amacıyla yola çıkan vakfımız, zaman içerisinde gelişip büyüyerek çok farklı bir misyon üstlenmiş olup, hatta ülke sınırlarını aşarak farklı kıtalarda dünya Müslümanlarına hizmet etme şerefine nail olmuştur. Afrika Uganda’daki yardıma muhtaç insanlara bir yardım eli uzatmak adına vakfımız yardım seferberliği başlatmıştır. Oradaki insanlara su kaynağı olarak 30 kuyu açtık, ayrıca sahipsiz kalan ve yine ailesi olup da bakamayan insanların çocukları için 500 çocuk kapasiteli bir yetimhane inşaatına başladık ve buradaki projemiz oldukça kapsamlı olacak. Çocukların yeme-içme ve barınma ihtiyaçlarının yanında eğitim amaçlı Siirt’teki eğitim örnek alınarak kendi eğitmenlerimiz ile medrese eğitimi de verilecek. Ayrıca kurban bayramlarında yine hayırsever vatandaşlarımızın kurbanlarını Afrika’daki insanlara ulaştırıyoruz. Bu seneki kurban bedelimiz 600 TL’dir. Dileyen vatandaşlarımız bize şubelerimiz aracılığıyla ulaşıp oradaki insanlara ulaşabilirler. Bu hizmetimiz sadece kurban bayramında değil ve tüm yıl boyunca sünnet, adak ve akika kurbanlarını da oradaki insanlara ulaştırabiliyoruz. Karnı aç ve gönlü aç bu insanların maddi ihtiyaçlarının yanında maneviyatına yönelik telkin ve dini tebliğ yoluyla çare olmaya çalışıyoruz. Bu hizmet sayesinde Uganda’da 2500 kadar insanın İslamiyet’i seçmesine vesile olmanın gururunu yaşıyoruz. Temenni ve dualarımız bu sayının çok daha artması.

Sayın Hacı Zeki Akyüzlü, size ve sizin şahsınızda vakfın yönetim kurulu ve mütevelli heyetine yapmış olduğunuz hizmetlerden dolayı şahsım, gazeteniz Siirt ve tüm Siirtli hemşerilerimiz adına teşekkür ediyorum.  Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Asıl ben size ve Siirt Gazetesine teşekkür ediyorum. Siirt Gazetesi hakikaten bizim göz ağrımız olan bir gazetedir. Biz burada mümkün olduğu kadar okuyor ve okutuyoruz. Her zaman masalarımızın üstünde ve ofislerimizde Siirt Gazetesi mutlaka vardır. Dolayısıyla hizmetlerinizde başarılı olmanızı ve daha büyük işler yapmanızı temenni ediyorum.

Vakıf ve hayır anlayışının genç nesillere öğretilerek yaşatılması için, vakıf çalışmalarında bulunanların ve vakıf dostlarının her zaman desteğine ihtiyaç duyduğumuzu belirtir, hizmet bilinciyle, aşkla ve azimle değerli hemşerilerimizle bu yolculuğumuza devam edeceğimizi belirtmek isterim.

Cenab-ı Hak sizi ve tüm Siirtli hemşerilerimizi muvaffak etsin, birliğimizi daim eylesin, birbirimizi daha çok sevmeyi nasip etsin. Teşekkür ediyorum…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN