• Dolar Alış 8.1479TL
  • Dolar Satış 8.1154TL
  • Euro Alış 9.6291TL
  • Euro Satış 9.5907TL
Reklam
Reklam

GÜZELLİKLER, EN İYİ ŞEKİLDE YÖNETİLMEZSE, ÇİRKİNLEŞİR!

Reklam
, 0 Yorum

Toplumları yakından ilgilendiren sayısız güzellikler vardır ve bu güzellikler en iyi şekilde yönetilmezse çirkinleşirler. Halk yönetimi olan Cumhuriyet rejimimiz demokrasi ile taçlandırıldıktan sonra işleyen süreçte  geliştirilemediği için zaman-zaman önemli sıkıntılar yaşadık ve halen yaşamaktayız.

İstanbul Aydın Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü ile Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Uygulama ve Araştırma merkezince üniversitenin konferans salonunda düzenlenen; “Türkiye’de Demokrasi  Hareketleri” başlıklı panele katılan 17’nci Dönem TBMM Başkanı sayın Hüsamettin Cindoruk’un bu konudaki görüşünü detaylı olarak anlatarak; “Demokrasi iyi yönetilmediyse, bunun sorumlusu siyasettedir, bundan hiç birimiz kaçamayız…” diyerek erdemlilikle önemli bir eksikliğe vurgu yaptığına dair haberi okurken, demokrasinin güzelliğine sahip çıkılmadığı gerçeğine duyduğum üzüntü büyüdü. “Demokrasinin vazgeçilmezleri” diye ifade edilen siyasi partiler, demokrasi güzelliğine sahip çıkarak geliştirseydiler, yoğun sıkıntılar yaşamaz ve işaret edilen muasır medeniyet düzeyine ulaşmada rötar yapmazdık. Üzücüdür ki, demokrasiyi geliştirme yerine lider hegemonyası ve demokrasiyle örtüşmeyen benzer çirkinlikleri kucaklar olduk. Ön seçim müessesesi işlemiyor, işletilse bile çok az sayıda kişinin oyuna başvuruluyor ve ülke yönetimine talip bir siyasi partinin genel başkanını taş patlasa 1400 delege seçiyor, seçim barajı yüksek tutularak her görüşün TBMM çatısı altında temsil edilmesi engelleniyor. İşte bu gerçekler nedeniyle sayın Hüsamettin Cindoruk’un panelde dile getirdikleri söyleme hak vermemek mümkün değildir. Elbette demokrasiyi çirkinleştiren bu olumsuzluktan siyaset sorumludur ve kimse bu sorumluluktan kendini soyutlayamaz.

Geçmişte ülkemizin sahip olduğu güzelliklerden biri, tarım sektörü sayesinde dünyanın kendi kendine yeterli 7 ülkesinden biri olmasıydı ve yanlış tarım politikaları yüzünden bu güzelliği de yitirmiş bulunmaktayız. Tarım politikalarını uygulayanlar vatandaşlar değil, yine siyasilerimizdir ve ülkemizin karşı karşıya kaldığı her olumsuzlukta, ülke yönetiminde söz sahibi olan siyasetçilerin sorumluluğu vardır.

Ülkemizde çirkinliğe dönüştürülen sayısız güzellikler söz konusudur. İlk kurulduklarında çoğu insanımıza ekmek kapısı aralayan ve ekonomimize kazanç sağlayan güzelim tesislerin, siyasi arpalıklara dönüştürüldüğü için devletimiz sırtında kambur teşkil etmeye başladıkları ve sakız fiyatına elden çıkarıldıkları gerçeğini de sayın Cindoruk’un sözleri vesilesiyle bir kere daha hatırladığımı üzüntüyle belirtiyor ve güzelliklere sahip çıkılmalıdır diyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN