• Dolar Alış 8.1479TL
  • Dolar Satış 8.1154TL
  • Euro Alış 9.6291TL
  • Euro Satış 9.5907TL
Reklam
Reklam

HA GAYRET, BİRAZ DAHA İYİ OLABİLİRİZ

Reklam
, 0 Yorum

Son dönemlerde Covid-19 salgını açısından ilimizin durumu biraz daha iyiye gidiyor..  Sağlık Bakanlığının kararı nedeniyle her ne kadar sayısal olarak verileri edinemiyor olsak da gerek valimizin gerekse Sağlık Müdürümüzün yaptığı açıklamalara dayanarak ilimizin üzerine çöken kara bulutların yavaş bir seyirle de olsa aralanmaya başladığını söyleyebiliriz.

Başka bir deyimle yapılan uyarı ve bilgilendirme çalışmalarının yanı sıra, artan denetimlerin ve kesilen idari para cezalarının etkisi görülmeye başlandı.. İl Hıfzıssıhha Kurulunun covid-19 testleri pozitif çıktığı halde dışarılara gezmeye gidenlerin artık bir daha evlerine gönderilmeleri yerine yurtlarda barındırmalarına ilişkin kararının da olumlu etkisini önümüzdeki günlerde daha net bir şekilde göreceğiz.

Sonuç itibariyle son 15-20 günde ilimizde pozitif vaka görülme oranlarında belirgin bir düşüş saptanmış durumda ve bunu daha da aşağılara çekmek hepimizin elinde.. Biraz daha gayret ve biraz daha çaba ile yani biraz daha maske takmaya özen gösterme, biraz  daha sosyal mesafeyi önemseme ve tabii ki hijyene dikkat ederek şimdi bulunduğumuz durumdan daha iyi yerlere gelebiliriz ve bunu yapmak  çok da zor değil, istersek yapabiliriz.

Yeter ki bizler bu illeti önleme konusunda önemli olan uyarılara dikkat edelim.. Geri kalan bölümde zaten durumumuz iyi.. Valimiz Sayın Osman Hacıbektaşoğlu’nun da belirttiği üzere filyasyon yani  testi pozitif çıkanlarla temas edenlerin tespitinde Türkiye’nin en iyi illerinden biriyiz.. Çok kısa zamanda teması olanlar tespit ediliyor ve burada tespit edilen kişilerin kendilerine yapılan uyarılara dikkat etmeleri konusu ön plana çıkıyor.. İnşallah hepsi gereken özeni gösterirler.

Tedavi algoritması  açısından da durumumuz çok iyi.. Özverili ve bu alanda bilgili bir hekim kadromuz mevcut.. Testi pozitif çıkanların tedavilerini en iyi şekilde yapma gayreti içerisindedirler. Bunu hem Valimiz Sayın Hacıbektaşoğlu beyan ediyor hem de bir tıp insanı Hematoloji Uzmanı ve aynı zamanda Hematolojik Nadir Görülen Hastalıklar Derneği Genel Sekreteri Doç. Dr.Sinan Dal belirtiyor. Doç.Dr.Dal, bu illete yakalanan annesi ve anneannesini il dışında tedaviye götürmek üzere Siirt’e gelmişken tedavinin kalitesini  görünce bundan vazgeçmiş.

Özetle, bu konuda en büyük görev bizlere düşüyor..  Önlemlere uyalım ve bu hastalığın önlenmesine yönelik olarak üzerimize düşen görevleri harfiyen yerine getirelim ama buna rağmen yakalandığımızda bilelim ki, bizler için çalışan bir yönetici kadrosu ile özverili sağlık personelleri var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN