• Dolar Alış 7.8338TL
  • Dolar Satış 7.8025TL
  • Euro Alış 9.1583TL
  • Euro Satış 9.1217TL
Reklam
Reklam

HADİ, ERTELENDİ DİYELİM

Reklam
, 0 Yorum

Esnaflarımızın sıkıntısı Pandemi sürecinde büyüdü daha da ve salgını en az can kaybıyla atlatmak için alınan önlemlerden biri bazı işyerlerinin kapatılması olduğundan binlerce esnaf yurttaşımız zorunlu ödemelerini yapamadıkları gibi, bazıları iaşelerini sağlamada bile zorluk çektiler ve bu gerçeği, kulaklarımızda yankılanmakta olan sözlerinden biliyoruz. Esnafın sıkıntılarını hafifletmek gayesiyle sunulan desteklerden biri ucuz faizli banka kredileri ve bazı zorunlu borçlarının birkaç aylığına ertelenmesi oldu. Kapatılan işyerlerinin açılmalarına izin verildikten sonra piyasadaki kesatlık devam ettiğinden, biriken borçları ödeme şansı bulmadıkları gözlemlenen esnaf vatandaşlarımızın sıkıntılarını dile getirenler, borçlarının yılsonuna kadar ertelenmesi görüşüne dikkat çekmeye çalışırken, borçlar üzerindeki faizlerin kaldırılması gerektiğini de vurguluyorlar.

Salgınla mücadele edilen diğer bazı ülkelerde yapılan yardımlarla ilgili açıklamalara bakıldığında, bizde gerçekleştirilen yardımın çok/çok üstünde olduğuna hükmedildiğinden, keşke onlar gibi yardım edilmiş olsaydı diye düşünmeden etmemek mümkün değil ama bu tür desteklerin imkânlar ölçüsünde yapıldığını da unutmamak gerekir sanırım. Bu nedenle keşke ülkemizin maddi imkânı o ülkelerin maddi durumları üzerinde olsaydı diye söylemek daha doğru olur.  Şu an ekonomik alandaki sorgulamanın sıkıntıdaki esnafımıza bir yararı olmayacağını söylemek için kehanet sahibi olmak gerekmez. Bu nedenle diyorum ki, esnaflarımız borcunun yılsonuna kadar ertelenmesini isteyenlerin, yılın bitiminden sonra birikecek olan borçlarının nasıl ödenebileceği noktasında da güvenilir bir görüş belirtmeleri gerekir.

Hadi, gerçekten sıkıntıda olan esnaflarımızın zorunlu borçları yılsonuna kadar ertelendi diyelim, yani bu  dilek yerine getirilmiş olsun. Yılsonuna kadar 3,5 aylık bir zaman dilimi olduğuna göre, bu kısa zaman zarfında esnafımızın başına nasıl bir talih kuşu konacak ki böylece biriken borçlarını ödeyecekler diye de bir muhasebe yapılmalıdır. Esnafımızın düştükleri sıkıntıyı kısmen de olsa azaltacak ciddi önlemlerin yetkililere sunulması ve önerilecek önlemlerin  gerçekleştirilmesi için gayret seferber edilmelidir.  Aksi halde çoğu esnaf, biriken borcunu ödeme şansı bulamayacaktır ve bu gerçeği 10 yaşındaki çocukların dahi bildiğinin altını çiziyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN