• Dolar Alış 7.9021TL
  • Dolar Satış 7.8706TL
  • Euro Alış 9.3181TL
  • Euro Satış 9.2809TL
Reklam
Reklam

“HAKSIZLIĞA KARŞI SUSAN, DİLSİZ ŞEYTANDIR”

Reklam
, 0 Yorum

“Haksızlığa karşı susan dilsiz şeytandır” mealindeki hadis-i şerif gerçekten çok anlamlıdır. Bir başka hadis-i şerifin mealiyse “Kim bir kötülük görürse, onu eliyle değiştirsin. Şayet eliyle değiştirmeye gücü yetmezse, diliyle değiştirsin. Diliyle değiştirmeye de gücü yetmezse, kalbiyle düzeltme cihetine gitsin ki, bu imanın en zayıf derecesidir” şeklindedir. Bu iki hadis-i şerifin sırrı emri bil ma’ruf ve nehyi anil münker (iyiyi emretmek ve kötüye karşı durmak) sırrında saklıdır.

Evet, mümin Müslümanlar olarak üzerimize yüklenmiş çok önemli bir görev vardır. Haksızlığa karşı susmak mümine yakışmaz. Mümin, gerekirse eliyle, gücü yetmiyorsa diliyle ve ona da gücü yoksa haksızlıklara karşı kalbiyle nefret ederek karşı durmakla mükelleftir. İstiklâl Marşımızın Güfte yazarı Merhum Mehmet Akif Ersoy’un buyurduğu gibi “Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevmem” duruşunu tatbik etmek zorundayız…

 “Padişahım çok yaşa” diyen şakşakçılardan olmak gerçek Müslüman’a yakışmaz. Er odur ki gerektiği yerde ve zamanda “KRAL ÇIPLAK” diyebilmelidir. Kişi kendi aleyhinde bile olsa gerçeği söylesin, gerçeği konuşsun.

Evet, dilsiz şeytanlar sınıfına dahil olmak istemiyorsak gerektiği yerde ve zamanda haksızlığa karşı direnmek,  çevremizde yaşanan ve şahit olduğumuz kötülükleri elimizle, dilimizle düzeltmek veya kalbimizle nefret etmek suretiyle karşı olmak zorundayız. (Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın) yaklaşımı, yanlış bir yaklaşımdır. O yılan gün gelir bizi de sokar, bizi olmazsa bile, yakınlarımıza zarar verir. Bu gerçeği asla unutmayalım!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN