• Dolar Alış 7.7763TL
  • Dolar Satış 7.7453TL
  • Euro Alış 9.0566TL
  • Euro Satış 9.0205TL
Reklam
Reklam

HALENZE’DEKİ MİNBER KURTARILMALI

Reklam
, 0 Yorum

Siirt’e 4 kilometre uzaklıkta Tillo yolu üzerinde Halenze mahallesinde bulunan tarihi eser niteliğindeki minber, kendisine uzanacak eli bekliyor. Mahallenin camiinin zemin katında bulunan bu minber, her geçen gün biraz daha tahrip oluyor ve adım-adım yok olmaya doğru gidiyor.

Minberin ön kısmında ahşap oyma suretiyle yazılan bir kitabede minberin 1800’lü yılların başında Bağdatlı bir usta tarafından yapıldığı belirtiliyor. Yani, yaklaşık iki yüz yıllık bir geçmişi bulunuyor. Ceviz ağacından yapılan minberde hiçbir metal veya ahşap çivi ya da benzeri parçaları birbirine tutturucu hiçbir malzeme kullanılmamış. Minber kündekari yöntemiyle, yani parçaların birbirlerine geçirilmesi suretiyle yapılmış. Vatandaşların ifadesine göre tam 2200 parçadan oluşuyor. Günümüzde hangi usta, 2200 parça ceviz ağacından parçayı uygun bir şekilde kesip birbirine monte ederek, böyle bir eseri meydana getirebilir? Bunu bile düşündüğümüzde bu eserin kıymeti ortaya çıkıyor. Minberin yan ve alın tarafında da Kuran’ı Kerim’den bazı ayetler, yine ahşap oyma tekniğiyle yazılmış.

Ancak, bu minber artık yılların acımasızlığına dayanamayacak bir hale gelmiş durumda. 2003 yılında dönemin Valisi Sayın Nuri Okutan’a bu minberden bahsetmiştim. Kendiside ilgilendi ve gelip gördü. O kadar beğendi ki, hemen Kültür ve Turizm Müdürlüğü aracılığıyla Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kuruluna bir yazı yazdırarak uzmanların gelip bu minberi incelemelerini istedi. Uzmanların gelip gelmediklerini bilemiyoruz, çünkü Kültür ve Turizm Müdürlüğü yetkilileri iletişime geçmemişlerdi. Normalde böyle bir görev için gelen uzmanların bu müdürlük yetkilileriyle iletişime geçmeleri beklenir. Bu yazıdan bir süre sonra oradan iki uzmanın imzaladığı bir rapor gönderildi ve bu minberin tarihi bir değer taşımadığı ifade edildi.

Ancak, o tarihten bu yana bu işin uzmanı olabilecek 20’ye yakın kişiyi bu minbere götürdüm ya da fotoğraflarını gösterdim. Hepsi bu minberin tarihi bir değer taşıdığını ve korunması gerektiğini belirttiler. O iki uzmanın görüşümü doğru yoksa diğer uzmanların mı? Bunun ortaya çıkarılması gerekiyor ve bu durum gerçekten belirlenmeli.

Fakat ne olursa olsun, ister tarihi değer taşısın ister taşımasın, bu minberin korunması ve artık dökülmeye başlayan parçalarının tellerle birbirlerine tutturulması yerine aslına uygun olarak yerlerine monte edilmesi gerekiyor.

Aksi halde birkaç yıl sonra bu güzelim eserden bir eser kalmayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN