• Dolar Alış 8.1479TL
  • Dolar Satış 8.1154TL
  • Euro Alış 9.6291TL
  • Euro Satış 9.5907TL
Reklam
Reklam

HALİFELİK KONUSUNDA!

Reklam
, 0 Yorum

Halifeler için (Allah’ın yeryüzündeki gölgesi!) deyimi kullanılır. Peki, gerçekten de bu öyle midir. Yani, Halifeler Yüce ALLAH’IN YERYÜZÜNDEKİ GÖLGESİ Mİ! Elbette ki hayır!

Bakın, son Peygamber Hazret-i MUHAMMED (O’na al ve ashabına salat ve selam olsun) bile hiçbir zaman için böyle bir iddiada bulunmamış, Yüce ALLAH’IN yeryüzündeki gölgesi olduğunu söylememiştir. Yani, Peygamber’e bile verilmeyen bir paye, aralarında ayyaşların, sarhoşların, nahoşların bulunduğu halifeler için nasıl kullanılabilir!

Şunu da belirmekte yarar var. Peygamber Efendimiz bir hadis-i şereflerinde mealen (hilafet, benden sonra 30 yıldır, ondan sonrası saltanattır) buyurmuşlardır. Yani, Peygamber Efendimizin irtihallerinden 30 yıl sonra halifelik diye bir makam kalmamış, ancak halife geçinenler bulunmuştur.

Konuyu, bir anekdotla noktalayarak son sözümüzü söyleyelim. Anekdot şu:

Padişah 5’inci Muhammet Han, bir askeri birliği ziyaret edecekmiş. Birliğin başındaki subay, ne olur ne olmaz, padişah adını sorar diye Halifenin adını erata belletmeye çalışarak:

-Şayet Padişah efendimiz birinizi kaldırıp, adının ne olduğunu soracak olurlarsa (Halife-i ruyi zemin, sultan Muhammed Han HAMİS Hazretleri) diyeceksiniz! diye defalarca tekrarlamış. Ancak, yine de söyleyebilen olmamış. Sonunda canına tak eden Subay:

-Yahu, içinizde Padişah efendimizin adını ezberleyen tek kişi de mi yok! deyince, Karadenizli bir asker biraz da korkarak parmağını kaldırmış. Subay, derin bir nefes alarak:

-Söyle bakalım oğlum, neymiş Padişah Efendimizin adı!

Karadenizli asker cevap vermiş:

-Komutanım, Padişah efendimizin adı HAMSİ HAZRETLERİ’DİR!

Anlayacağınız, Karadeniz uşağı asker (HAMİS) ile (HAMSİ) yi karıştırmış. Arapçada (HAMİS), (BEŞİNCİ) anlamına gelir! Karadenizlilerin HAMSİ sevgileri ise malum!

İşin gerçeği şu ki, İslam tarihi HAMSİ KAFALI birçok sözde halifelere şahitlik etmiştir!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN