• Dolar Alış 7.6883TL
  • Dolar Satış 7.6576TL
  • Euro Alış 8.9572TL
  • Euro Satış 8.9215TL
Reklam
Reklam

HALİL İBRAHİM SOFRASINDAN HERKESE AÇIK YEMEK DAVETİ!

Reklam
, 0 Yorum

Gönlümüzden geçti, HALİL İBRAHİM SOFRASI GİBİ, açık bir sofra düzenleyeyim istedik. Hani 4 yıldızlı, 5 yıldızlı otellerde AÇIK BÜFE BEDAVA KAHVALTI VERİLİR YA! Biz de, 29 Şubat 2018 tarihinde açık büfe usulü bir ziyafet düzenleyelim de, bu yazımızı okuyan bütün okurlarımız eşlerini, dostlarını, çoluk çocuklarını ve tanıdıklarını da yanlarında getirerek, gelsinler düzenleyeceğimiz AÇIK BÜFEMİZDE DOYUNCAYA KADAR YEMEK YESİNLER İSTEDİK.

Menüde yer alacak mahalli yemekleri de sayalım. Büryan kebabı (PERİVE), perde pilavı, zımbılok, cokat, kıtel, tatlı olarak rayoş-u meketip, sarı burma, keek tari, keek mıhşi, aside, pelpeğine, selme, İçecek olarak hoşaf. Tabii, yemek öncesinde adet olduğu üzere çorbamız da olacak.  O çorba da, yine mahalli ŞORBIT ZAHTAR!

Gerçi, bu çorbayla ilgili Arapça (Siirtçe) bir deyişimiz var:

ŞORBIT ZAHTAR MEY TAYBE

ALLAH YIHTİYE SAYBE

PERİVE, PERİVE PERİVE AMMAN

LEVO EL PERİVE İŞ TAYBE İYE deriz.

Arapça bilmeyenler için mümkün mertebe Türkçe tercümesini de yapalım ki hatırları kalmasın:

KEKİK ÇORBASI HOŞ DEĞİL

ALLAH ONUN BELÂSINI VERSİN

BÜRYAN, BÜRYAN, BÜRYAN AMAN

BÜRYAN ÇOK HOŞTUR İNAN

Evet, 29 Şubat 2018 günü vereceğimiz AÇIK BÜFE usulü ziyafet,  Sabah saat 10:00’da start alacak. Daha 1 hafta süre varken, haber verdik ki, şimdiden herkes kendisini ayarlasın. Açık büfe usulü YEREL YEMEK ZİYAFETİMİZİ KAÇIRMASIN!

29 ŞUBAT ANEKDOTLARI!

Şubat ayı, kısa ömürlü bir ay. 3 yıl üst üste 28 gün çeken Şubat ayı, 4 yılda bir 29 gün çekiyor. 2016’nın Şubat ayı 29 gün çekmişti. Bu durumda 2017, 2018 ve 2019 yıllarında Şubat ayının ömrü 28 günden ibaret. Ancak, 2020’de 29 gün sürecek bir Şubat ayı var. 3 yıl üst üste ömrü 28 gün olan Şubat,4’üncü yıl ise 29 gün çeker. Yani, Şubat ayı ancak 2020 yılında tekrar 29 gün olacak.

3 yıl üst üste 28 gün süren Şubat Ayı, biriken 6 saatlerin toplamı sonucu 4’üncü yıl 29 gün olur. İşte, bu özelliğinden dolayı 29 Şubat’la ilgili bazı fıkralar, anekdotlar türetilmiştir. Bugünkü yazımızda, 29 Şubat’la ilgili duyduğumuz bazı anekdotları okuyucularımızla paylaşmak istedik. İşte o anekdotlar:

***

Fiziki yapısından en az 50-60 yaşlarında olduğu belli olan Kadına:

-Kaç yaşındasınız? diye sormuşlar.

Cevap vermiş.

-30 yaşındayım.

Soruyu soran, dayanamamış ve söylenmiş:

-Herhalde 29 Şubat’ta doğmuş olacaksınız!

***

29 Şubat günü dünyaya gelen kadın her yıl doğum günü kutlaması istiyormuş ama Kocası buna yanaşmıyor ve:

-Hayatım, madem 29 Şubat’ta doğmuşsun, biz de doğumunu 4 yılda bir kutlarız. Pastaya da yaşının dörtte biri kadar mum koyarız. Zaten genç görünüyorsun. Çevremizdekiler de senin gerçek yaşını öğrenmemiş olurlar diyerek doğum partileri düzenlemekten sıyrılıyormuş…

***

Feylesofa sormuşlar:

-Yıl içinde en çok sevdiğin gün hangisi?

-29 Şubat! diye cevap vermiş.

-Neden?demişler. Cevap vermiş:

-Dört yılda bir geldiği için!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN