• Dolar Alış TL
  • Dolar Satış TL
  • Euro Alış TL
  • Euro Satış TL
Reklam
Reklam

HALKIMIZIN GÜNDEMİ

Reklam
, 0 Yorum

Halkımızın şu an öncelikli gündemi Elazığ’da yaşanan deprem afetidir ve hemşerilerimiz depremzedeler için başlatılan yardım seferberliğine destek vermek için kolları sıvamış bulunuyorlar. Elazığ ve Malatya’daki depremzedelere yönelik olarak yurdun her yerinden seferber edilen yardımlar, böyle afetlerde nasıl birlik ve beraberlik anlayışı içinde kenetlenmekte olduğumuz gerçeğini bir kez daha gözler önüne sermiştir ve bu güzellik yaraların kısa zamanda sarılmasına vesile olacaktır derken, birinci derecede deprem kuşağında yer alan Siirt ilimizde Elazığ’daki depremi şiddetli şekilde hisseden hemşerilerimin, oturdukları evlerin depreme dayanıklı olup/olmadığı sorusuna yanıt aramaya başladıklarını gözlemlediğimi de vurgulamak isterim.

Oturduğumuz evlerin depreme dayanıklı olup/olmadığı noktasında, büyük bir çoğunluğumuz yeterli bilgiye sahip değildir. Bağımsız firmalar aracılığıyla oturulan binadan demir ve karot örnekleri alınarak tetkik ettirilebileceği ve sözünü ettiğim firmaların Çevre ve Şehircilik Bakanlığından öğrenilebileceği bilgisini edindiğim için, bana; “150-200 Bin TL değerinde ev alırken, depreme dayanıklı olup/olmadığını nasıl öğrenelim?..” diye soran hemşerilerime köşemden iletirken, binaların deprem riski taşıdığına yönelik ifade edilen bazı göstergeleri de aktaracağım. Evvel emirde binanın kaç yıllık olduğu önem taşır. 2000 yılından önce inşa edilmiş binalar, yeni inşa edilmiş binalara göre deprem riski taşımaktadır. Dikkat edilmesi gereken diğer hususlar; “Bina projesiz ve ruhsatsız ise, binanın inşaatında hazır beton kullanılmamışsa, bodrum katında rutubet, kolon ve giriş demirinde paslanma varsa, taşıyıcı kolon ve kirişler kesilmişse..”

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan lisans almış kurum ve kuruluşlara tapu kaydı ve kimlikle yapılacak başvuru yeterli olup, yukarıda belirttiğim gibi söz konusu kurum ve kuruluşların adresi Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerinden öğrenilebilir. Yapılan başvuru sonucunda bina için “riskli yapı” denilirse ona göre gereken resmi işlemler devreye sokulur. Her ne kadar “riskli bina” tespiti için yasal bir zorunluluk yoksa da endişelenen hemşerilerimin böyle bir arayış içinde olmalarının kendi menfaatlerinin gereği olduğunun altını çiziyorum.

Elazığ ve Malatya’daki depremzede vatandaşlarımıza Siirt’ten destek veren değerli hemşerilerime teşekkür ediyor ve hiç kimsenin “miktarı az olur” diye düşünmeyerek 5-10 TL yardımda bulunmalarının “damlaya damlaya göl olur” sözüne binaen isabetli olacağını belirtiyorum. Dün, bu konuda PTT’ye işleri için uğrayanlara bu anonsu yapan Hikmet Ekin ağabeyi kutluyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN