• Dolar Alış 8.1479TL
  • Dolar Satış 8.1154TL
  • Euro Alış 9.6291TL
  • Euro Satış 9.5907TL
Reklam
Reklam

HAMSİ FESTİVALİ Mİ KARDEŞLİK FESTİVALİ Mİ?

Reklam
, 0 Yorum

Yarın saat 15.30’da  15 Temmuz Demokrasi Meydanında hamsi festivalini izlemek üzere buluşuyoruz. Trabzonlu misafirlerimizle birlikte hamsi yiyeceğiz. Trabzon’un halk oyunlarını izleme, birlikte horon tepme, sanatçılarının okuyacağı parçalar eşliğinde yerimizde kıpır-kıpır  oynamaya başlayacağız. Sinan Yılmaz’ın konseri ile kendimizi  Karadeniz’in hırçın dalgaları arasında  ya da o güzelim yaylalarında bulacağız.

Tabii ki bizde  kültürlerimizi ve hünerlerimizi sergileyeceğiz. Onlarda Siirt’in folklorunu ve yerel sanatçılarını izleme imkanı bulacaklar. Bizde halk oyunlarımızın güzelliklerini göstereceğiz. 12.500 yıllık bir geçmişin sonucu olan kültürümüzün bir parçası olan türkülerimizi dinleteceğiz.

Dikkat edilirse festivali kısaca özetlediğim  giriş paragrafında hamsi konusu tek bir cümlede geçti. Ağırlıklı olarak iki ilin kültürlerinin karşılıklı olarak tanıtılması hedefleniyor. O nedenle başlıkta hamsi festivali mi kardeşlik festivali mi dedim. Burada amaçlanan, gerçekten birbirini tanımadır, birliktir, kardeşliktir.

Bu  ve benzeri etkinlikler bu alanda çok yol almamızı sağlayacak niteliktedir.  Bana göre en güzel tanıtımda budur. Karadeniz’den gelen misafirlerimiz ilimizin doğal güzelliklerini ve kültürel değerlerini panolardan, tablolardan değil de gerçek haliyle  görüyor, fuar ve tanıtım günlerinde olduğu gibi birkaç görevliyi değil, bire bir sokakta vatandaşımızla tanışıyor, esnafımızla pazarlık yapıyor, kısacası insanımıza dokunuyor. Her şeyi yapmacıktan uzak, doğal haliyle görüyor. Bir anlamda makyajsız görebilme imkanı buluyor ki, bu durum kısa sürede arada sevgi köprülerinin oluşmasına ön ayak oluyor.

Hepimiz yarın festivalde buluşarak, birliğe, beraberliğe ve kardeşliğe doğru adımları hep birlikte atalım. Siirt’i tanıtalım, Trabzonluları tanıyalım. Unutmayalım ki  bu festival hamsi festivali değil, kardeşlik festivalidir. Hani deriz ya gönül sohbet ister, kahve bahane. Burada da bahane hamsilerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN