• Dolar Alış 7.9641TL
  • Dolar Satış 7.9324TL
  • Euro Alış 9.4252TL
  • Euro Satış 9.3876TL
Reklam
Reklam

“HAMSİ HAZRETLERİ!”

Reklam
, 0 Yorum

Siirt-Trabzon kardeşliği çerçevesinde Şehrimizde HAMSİ FESTİVALİ düzenlenecek. Şüphesiz Siirt-Trabzon kardeşliğinin pekişmesinde Valimiz Sayın Ali Fuat Atik’in Trabzonlu olmasının etkisi vardır. Şunu da anımsatalım İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu da doğum yeri itibarıyla İstanbullu olsa da aile kökeni itibarıyla Trabzonludur. Zaten Siirt-Trabzon kardeşliği ve bu çerçevede yapılacak HAMSİ FESTİVALİ etkinliği de İçişleri Bakanlığının uyguladığı “Gönül Kardeşliği” projesi kapsamında yer almaktadır.

1 Kasım 2018 Perşembe günü Vali Ali Fuat Atik, Belediye Başkan Vekili Ceyhun Dilşad Taşkın, Vali Yardımcısı Zihni Yıldızhan, Projenin Koordinatörü Ahmet Külekçi ve Gölköy Belediyesi Sosyal ve Kültür Müdürü Hacı Nail Altunay’la birlikte HAMSİ FESTİVALİ’NİN düzenleneceği 15 Temmuz Demokrasi Meydanında incelemelerde bulundular. Festivalin Kasım ayı içinde gerçekleşeceği tahmin ediliyor.

Siirt olarak sadece Trabzon’la değil, Türkiye’nin 80 ilinin tümüyle kardeşiz. Trabzonlu kardeşlerimiz İlimizde bir etkinlik düzenleyeceklerse, elbette onları kardeşlik duygusu içinde en iyi bir şekilde karşılayacak ve bağrımıza basacağız.

Söz konusu HAMSİ FESTİVALİ olunca, aklımıza tarihi bir anekdot düştü. Giderek zorlaşan yaşam şartlarından bunalım içinde olduklarını hissettiğimiz (ki biz de bunu derinden hissediyoruz) okuyucularımızı bir nebze olsun tebessüm ettirebilmek umuduyla bu tarihi anekdotu nakletmeyi uygun gördük.

İşte, o tarihi anekdot:

Osmanlı Padişahlarından 5. Sultan Murat Han bir askeri birliği teftişe gidecekmiş. Birliğin komutanı  “olur ya, padişah askerlerden birini kaldırıp ‘benim ismim ne!’ diye sorarsa!” düşüncesiyle sultanın adını askerlere ezberletmek için defalarca tekrarlamış.

-Padişah Efendimizin adı “SULTAN MURAT HAN HAMİS HAZRETLERİDİR!”diye gün boyu tekrarlamış, durmuş. Amma, içlerinden hiç biri sultanın adını ezberleyememiş. Sonunda, birlik komutanı artık pes edecekken ve umudunu kesmişken, bir LAZ UŞAK parmak kaldırarak, Padişah’ın adını öğrendiğini söylemiş. Komutan büyük bir sevinçle:

-Ha aferin oğlum! Söyle bakalım Padişah Efendimizin adı neymiş!deyince, Laz uşağı, büyük bir heyecanla ve ciddiyetle cevap vermiş:

-Komutanım, Padişah Efendimizin adı “HAMSİ HAZRETLERİ”dir!demiş.

Meğer LAZ Uşağı (beşinci) anlamına gelen “HAMİS” kelimesini “HAMSİ” olarak algılamış. HAMİS Arapçadan (BEŞ) demektir. “HAMSİ” ise Karadenizlilerin en çok sevdikleri balık çeşidinin adıdır…

Hem, Karadenizliler HAMSİ BALIĞINI o kadar çok sever ve çeşitli yemeğini yaparlarmış ki, doğru mu değil mi bilemiyoruz ama hamsinin baklavasını bile yaptıkları söylenir.

Şunu da ilave edelim. Yine Karadenizli kardeşlerimizin ifadelerine göre HAMSİ BALIĞI, PİSİ BALIĞININ AMİCASİNİN OĞLİDUR…

Hamsi Festivalinde bol-bol hamsi yiyebilmek dileklerimizle…

TAŞLAMALAR

VAZGEÇİLMEZ SANANLAR

VARDIR KENDİLERİNİ

MEZARLIKLAR DOLUDUR

MİLYARLAR ONLAR GİBİ

 

HER DEVRİN RİCALLERİ

DEĞİŞİKTİR ELBETTE

KİMLER-KİMLER GEÇTİLER

UNUTULDU HEPSİ DE

 

TARİHE MÜHÜR VURAN

KAHRAMANLAR VAR ELBET

ANILANLAR ONLARDIR

ELBET EBET-MÜEBBET

 

OSMANLI’DA FATİH VAR

SELİM VAR, SÜLEYMAN VAR

TÜRKİYE’DE TEK OLAN

ATATÜRK’TÜR O KADAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN