• Dolar Alış 7.5593TL
  • Dolar Satış 7.5292TL
  • Euro Alış 8.9590TL
  • Euro Satış 8.9232TL
Reklam
Reklam

HANGİ MÜTTEFİKLİK?

Reklam
, 0 Yorum

ABD ile uzun yıllardan beri sürdürülmekten müttefiklik ve stratejik ortaklıktan söz eden kimileri, bu ülke ile olan “karşılıklı çıkarlara dayalı dostluk” tan da söz ederlerken, sanırım bir gerçeği görmüyorlar. ABD’nin bugüne dek müttefiklik bağlamında bizlere sağladığı hiçbir güzellik olmamıştır ama bizler Kore’de onlar için savaşarak şehitler verdik ve birçok konuda daha onlarla birlikte hareket ettik. Esad yönetimini devirmek isteyen ABD’nin safında yer aldığımızın unutulmadığını da belirtirken, sınırlarımızda bekamızı tehdit eden durumlara karşı önlem alan ülkemize stratejik ortak olarak destek vermesi gereken bu ülke, ilgililerimizin DEAŞ dışında terör örgütü olarak ifade edilenlere silah ve mühimmat yardımını alenen yapmıştır. Yani, halkımızın ifade ettiği gibi; “ABD hiçbir zaman gerçek bir müttefik ve dost olmamıştır.”

Ankara’da ABD’nin eski Dışişleri Bakanı Tillerson ile gerçekleştirilen  görüşmeler ışığında bu ülke ile yaşanan gerginliğin düzeltilmesine yönelik devamına karar verilen görüşmelerden ilkinde Menbiç konusunda anlaşma sağlandığı Dışişleri Bakanımız Çavuşoğlu tarafından belirtildiği halde, ABD Dışişleri sözcüsü Heather Nauer yaptığı açıklamada; “Menbiç konusunda henüz anlaşma yok. Türk’lerle Menbiç görüşmelerimiz sürüyor..” diyerek gerçek müttefiklik konusunda yine kafaları karıştırmış oldu.

Doğrusu, kimilerinin bu ülkeyle olan müttefiklikten söz ettiklerinde, hangi müttefiklik diye düşünüyor ve neden bu ülkenin müttefikliğinden vazgeçme kararlığı içine girilmemesine bir anlam veremiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN