• Dolar Alış 8.1479TL
  • Dolar Satış 8.1154TL
  • Euro Alış 9.6291TL
  • Euro Satış 9.5907TL
Reklam
Reklam

(HARCA HARCA BİTMEZ!)

Reklam
, 0 Yorum

Emekliler, 2019 yılı için yapılan maaş artışından doğan farklarını yarın alacaklar. Yüzde 10’luk maaş artışından hasıl olan fark, emeklilerin yüzde 90’lık bölümü için 100-200 TL arasındadır. Yani bir süper marketin tabiriyle (HARCA, HARCA BİTMEZ!) Bu ay doğalgaz iç in 570 TL, elektrik için 140 ve su parası olarak da 50 TL ihbarname geldi. Yani 3 zaruri kalem için aylık ödeme 760 TL.

Televizyonlardan izliyoruz, çarşıda pazarda vatandaşlara mikrofon uzatılarak  soruyorlar (fiyatları nasıl buluyorsunuz) diye. Vatandaşların yüzde 90’ı ağlamaklı tonla cevap veriyorlar. (Kuru soğanın kilosu bile 7 TL olduğuna göre, diğer sebze ve meyvelerden bahsetmeğe gerek var mı!)

Gerçekten, çok adaletsiz bir dünyada  yaşadığımız ortada. Durum, sadece Türkiye’de öyle değil. Dünya genelinde çok yoksullar ve Karun gibi zenginler var. Dünyada en zengin 26 kişinin serveti dünya nüfusunun en yoksul kesiminin yüzde ellisine denk gelmekte. Yani, bir yerde 26 kişi, öbür yanda 3,5 milyar insan!

İşin bir başka ilginç yanı da şu. Yoksulların yaşadıkları ülkelerin büyük çoğunluğu Müslüman ülkeler. Yemen, Pakistan, Hindistan, Cibuti ve diğerleri…

Bu arada bir başka gerçeğin de altını  çizelim. Emeklilere 200-450 TL arası promosyon ödeyen bankalar, milletvekillerine 15 bin TL’nin üzerinde promosyon veriyorlar. Yani bir asgari ücretlinin neredeyse 1 yıllık maaşı!

Evet, emekliler bugün maaş farklarını alacaklar. Aman dikkat etsinler, har vurup, harman savurur gibi davranmasınlar. Biriktirmeğe baksınlar. İnsanlık hali belli olmaz, hastalıklar ve daha nice durumlar var!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN