• Dolar Alış 7.9641TL
  • Dolar Satış 7.9324TL
  • Euro Alış 9.4252TL
  • Euro Satış 9.3876TL
Reklam
Reklam

HARCA, HARCA BİTMEZ!!!

Reklam
, 0 Yorum

Milyonlarca işçinin ve işçi ailesinin büyük bir sabırsızlıkla bekledikleri 2019 yılı asgari ücreti nihayet açıklandı. Yeni asgari ücret net 2 bin 20 TL oldu. Karar asgari ücret komisyonun oy birliğiyle alındı. Kararın oy birliğiyle alınması, yanıltıcı olmasın. Asgari ücret komisyonunun kimlerden oluştuğuna bakılınca, bunun hikmeti kendiliğinden ortaya çıkacaktır!

Asgari ücret komisyonunda beş işçi, beş işveren, beş de hükümet temsilcisi olmak üzere, toplam 15 kişi yer almaktadır. İşçi tarafını hükümete biat etmiş olan TÜRK-İŞ, işveren tarafını ise TİSK temsil eder. Bu durumda her hal-u kârda hükümetin belirlediği miktardan fazlasının verilmeyeceği ortadadır. Burada şaşırtıcı olan işçi temsilcisi sendikanın da asgari ücret tutarını benimsemiş olmasıdır. Ancak, SARI SENDİKA hükmündeki işçi temsilcisi TÜRK-İŞ’İN komisyon kararına uyması kadar doğal ne olabilir!

İşte bu ahval ve şerait içinde toplantılar yapan Asgari Ücret Tespit Komisyonu’ndan beklenen son dakika kararı geldi, 2019 yılında net asgari ücret 2 bin 20 lira oldu. 417 liralık zam toplantıya katılan komisyon üyelerinin oy birliğiyle belirlendi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk başkanlığında yapılan son toplantıda,  Komisyonda bugüne kadar masaya gelen teklifler ve TÜİK rakamları ışığında oluşturulan yeni asgari ücret oylamaya sunuldu. Oylama sonucunda 2019 yılı için asgari ücret net 2 bin 20 lira olarak belirlendi. Asgari ücretin belirlenmesinden sonra açıklama yapan Aile ve Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk geçtiğimiz yıl net bin 603 TL olan asgari ücretin 2020 TL olduğu vurgulanırken, 417 TL’lik artış büyük bir lütuf olarak sunuldu!

Asgari ücret konusunda daha önce yaptığımız yorumları dikkatle takip eden okuyucularımız, 2019 yılı için belirlenecek asgari ücretin 2000 TL’nin üzerinde olmayacağını vurguladığımızı anımsayacaklardır. Bu durumda 20 TL’lik bir yanılma payımız olmuş demektir.

Yine asgari ücret konusunda bir önerimiz olmuştu. Milletvekillerine verilen maaşın onda biri kadar olsun demiştik. Milletvekillerinin 2019 yılı maaşları 25 bin TL’nin altında olmayacak. Yani, onda biri verilse asgari ücretin 2500 TL olması gerekecekti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise daha önce yaptığı açıklamalarda CHP’li bütün belediyelerde 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren asgari ücretin 2.200 TL olacağını açıklamıştı. Bu durumda, hükümetin belirlediği asgari ücret CHP’li belediyelerin asgari ücretinden 180 TL eksik olacak demektir.

Asgari ücretliler yatıp kalkıp şükretsinler ki, 31 Mart 2019 tarihinde yerel seçimler var. Yerel seçimlere 3 ay gibi kısa bir süre kalmamış olsaydı, emin olsunlar ki, belirlenen asgari ücreti bile alamayacaklardı.

Hem, 2020 lira az para mı! Bir marketin reklamında olduğu gibi HARCA HARCA BİTMEZ!!!

TAŞLAMALAR

İKİBİNYİRMİ LİRA

OLDU ASGARİ ÜCRET

HARCA-HARCA BİTER Mİ

BU PARA BİTMEZ ELBET

 KENDİLERİNE KEPÇE

HALKA ÇAY KAŞIĞIYLA

VERİR VEKİLLERİMİZ

ÖZETİ BUDUR ANLA

 MİLLETVEKİLLERİNİN

MAAŞI 25 BİN

ASGARİ ÜCRETLİNİN

2 BİN LİRA BİLİN

 ONDA BİRİ DE DEĞİL

BİZİM FORMÜL TUTMADI

MİLLETVEKİLLERİMİZ

BU FORMÜLÜ YUTMADI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN