• Dolar Alış 7.9021TL
  • Dolar Satış 7.8706TL
  • Euro Alış 9.3181TL
  • Euro Satış 9.2809TL
Reklam
Reklam

HATİMLE TERAVİH

Reklam
, 0 Yorum

On bir ayın sultanı mübarek Ramazan ayını idrak ediyoruz ve bir kez daha bu mübarek ayın ilimize ülkemize ve tüm İslam alemine, İslam aleminde yaşanan, sorunların ve acıların sona ermesine  gözyaşlarının dinmesine vesile olmasını diliyorum.

Ramazan ayı denilince insanın aklına öncelikle oruç geliyor. Aslında bu eksik bir algı. Evet, Ramazan denilince akla oruç gelir ama, oruçla birlikte insanların nefis muhasebesi yapmaları, hayır işlerine daha fazla ağırlık vermeleri ve daha çok ibadet etmelerinin gelmesi gerekiyor ve bu ibadetlerden bir tanesi de bu aya mahsus bir namaz olan Teravih Namazıdır.

20 rekattan oluşan bu namaz bilindiği üzere ferdi olarak kılınabildiği gibi, cemaatle de kılınabilinen namazlardandır. Yatsı namazının ardından kılınması gereken bu namaz, ilimizde genellikle cemaatle kılınır.  Bu namazı eda etmek üzere, yatsı namazıyla birlikte cami ve mescitlerimiz adeta dolup taşıyor.

Bu namazın eda edilmesi insana gerçekten bir başka zevk veriyor ve ayrı bir  manevi lezzeti var. Bu namazın edası imamların kıraatlerine ve süratlerine bağlı olmak üzere 25 ila 35 dakika kadar sürüyor. Son yıllarda ilimizde bu namaza ayrı bir lezzet katan hatimle kıldırma şekliyle de eda edilmeye başlandı. Her gece Kuran’ı Kerim’den bir cüz, 20 rekat boyunca Fatiha süresinin ardından okunuyor. Doğal olarak bu namazı her imam kıldıramıyor ancak hafız olan imamlar kıldırabiliyor.

7-8 yıldan beri her Ramazan ayın da bir ya da iki camide uygulanan hatimle teravih namazı kıldırma bu yıl tarihi Ulu Camii ile Bahçelievler Mahallesinde bulunan Ensar Camiinde uygulanıyor. Herkese gerçekten tavsiye ederim.

Kuran’ı Kerim’den bir cüzün namaz boyunca okunması ilk etapta insanın gözünü korkutuyor. Daha doğrusu şeytan böyle bir korkuyu insana hakım kılmaya çalışıyor. Ama hiç de öyle değil. İnsan namaza durdu mu zamanın nasıl akıp geçtiğinin farkına bile varmıyor. Zaten süre olarak diğer namazların süresinden çok fazla değil. En fazla 50 dakikada eda edilebiliyor. Yani, diğer camilerde kılınan ve zammı süre  olarak kısa sürelerin okunduğu namazlardan 15-20 dakika daha fazla. Bu sanırım çok fazla bir zaman dilimi değil.

Sağlığı elverenlerin mutlaka bu namazı eda etmelerini ve bu zevki tatmalarını öneririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN