• Dolar Alış 7.7763TL
  • Dolar Satış 7.7453TL
  • Euro Alış 9.0566TL
  • Euro Satış 9.0205TL
Reklam
Reklam

HAVA KİRLİLİĞİ SORUN OLMAYA DEVAM EDİYOR

Reklam
, 0 Yorum

Neredeyse sanayisi olmayan bir il olarak nitelendirebileceğimiz Siirt’te hava kirliliği sorun olmaya devam ediyor. Özellikle, kış aylarında bu durum daha çok hissediliyor. Kent merkezinin önemli sayılabilecek bir bölümünün doğalgaz kullanımına geçmiş olmasına rağmen bu durum ilginç bir tezatlık oluşturuyor.
Bunun üzerine durup düşünmek ve gerekli araştırmaları yapmak gerekiyor. Kentin önemli bir bölümünü teşkil eden Bahçelievler, Yeni ve Kooperatif Mahallelerinin neredeyse tamamı artık doğalgaz kullanıyor. Batı, Doğan, Algül, Çal ve diğer birkaç mahallenin de bir kısmı çağın bu nimetinden yararlanmaya başladı.
Ancak, kentin geri kalan kısımları kömür yakarak ısınıyor. Hatta bazı kesimler tezek kullanarak ısınmaya çalışıyor. Bunlar bu yakacakları maddi açıdan durumları yetersiz olduğu için kullanıyorlar ve bu nedenle bunu söylerken eleştirmek amacıyla söylemiyorum. Bu mahallelerin hepsi kentin üst kesimlerinde yer alıyor ve burada oluşan dumanlar hemen kentin alt kesimindeki mahallelerin üzerine çöküyor ve adeta bir örtü gibi bir tabaka oluşturuyor. İnsanlar nefes alamaz hale geliyor. Bu durum akşam saatlerinde hava kararmadan önce Şeyh Süleyman veya Şeyh Türki gibi tepelere çıkıldığında çok iyi bir şekilde görülebilir.
Bunu tam anlamıyla çözmek mümkün değil fakat, minimum düzeye indirmek mümkün. Bu da yapılacak kömür denetimleri ile sağlanabilir. Bilindiği üzere ilimiz birinci derece hava kirliliği olan iller arasında yer alıyor. Valilik kararı ile benzer illerde olduğu gibi Siirt il merkezinde de kaliteli kömürün kullanılması zorunlu-dur ve yapılacak olan denetimler bu konuda caydırıcı olabilir. Kent merkezinde kalitesiz kömürlerin kullanımı, belki tamamen önlenemez ama asgariye indirilmiş olur.
Bu konuda gerekli denetimlerin yanı sıra özellikle maddi durumları elverişli olmayan vatandaşlara da geçmiş yıllarda olduğu gibi kömür yardımının yapılması konusu da araştırılabilir. Böyle bir imkânın doğması halinde, hem bütçeleri sarsılmadan rahat bir şekilde ısınırlar hem de kent hava kirliliğinden bir nebze olsun kurtulmuş olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN