• Dolar Alış 7.7778TL
  • Dolar Satış 7.7468TL
  • Euro Alış 9.1135TL
  • Euro Satış 9.0771TL
Reklam
Reklam

HAVA ULAŞIMI KONUSUNDA BAZI DÜŞÜNCELER

Reklam
, 0 Yorum

Yeni valimiz Ali Fuat Atik’in ilk ele aldığı konuların başında hava ulaşımı konusu oldu. Onun deyimiyle günümüz için hava ulaşımı en doğal haklardan birisidir ve Siirt’in bu haktan daha uzun süre mahrum kalmaması için gereken her şeyin yapılması gerekiyor.

Bu amaçla İstanbul ve Ankara’ya heyetler halinde çıkarmalar yapıldı. Bakandan Genel Müdüre kadar herkese  konu anlatıldı ve destek istendi. Yapılan görüşmeler  ve verilen sözlere göre en geç bu yılın sonuna kadar uçağın tekerlekleri Siirt Havalimanı pistine değecek ve o günü  bütün Siirt büyük bir sabırsızlıkla bekliyor.

Ancak, bu seferler gerçekleştiğinde dahi Siirt’in  hava ulaşımı alanındaki sorunları tam anlamıyla çözülemiyor. Çünkü havalimanımız sorunlu. Yapılacak düzenlemelerle bu sorunlar bir ölçüde çözülecek veya asgari düzeye indirilecek.

Konu ile yakından ilgilenen bazı hemşerilerimizin belirttiğine göre bu  yöntem sonuç vermiyor. Siirt büyüyor ancak bu havalimanı ile uzun yıllar Siirt’e hizmet vermek mümkün olamayabilir. Hele-hele çevre illerinde yararlanması pek mümkün olmayacak. Çünkü sefer sayısı daima sınırlı ve uçaklarda hep küçük tip uçaklar olacak.

Öte yandan ne derece doğru olduğu bilinmiyor ancak Devlet Hava Meydanlarının bütün bölgeye hizmet verecek ve hatta uluslararası uçuşlara da uygun olacak bir meydan yapımı konusunda bir arayış içerisinde olduğu  halk arasında dillendiriliyor.Batman ve Diyarbakır Havalimanlarının askeri amaçlı havalimanları olduklarını ve halen askeriye tarafından da kullanıldığını göz önünde bulundurduğumuzda bu hiçte yabana atılacak bir düşünce olarak gözükmüyor. Bu düşünce doğru ise, Siirt olarak bundan yararlanmamız gerekiyor. Bu havalimanının mutlaka Siirt’te olması için gereken her türlü gayreti harcamamız zorunluluğu var.

Bunun için daha önce Kurtalan’da belirlenen yer mi olur, başka bir yer mi olur hiç önemli değil. Mutlaka  Siirt ili sınırları içerisinde uygun araziyi bulmamız gerekiyor. Bu ilimiz için bulunmaz bir fırsattır, teptiğimiz diğer birçok fırsat gibi hiç değilse  bu fırsatı  tepmeyelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN