• Dolar Alış 7.6883TL
  • Dolar Satış 7.6576TL
  • Euro Alış 8.9572TL
  • Euro Satış 8.9215TL
Reklam
Reklam

HAYAL KIRIKLIĞI ABİDESİ “OSB”

Reklam
, 0 Yorum

Siirt’te yaşayıp, sayısız kez hayal kırıklığına uğramayan yoktur. Bireysel olarak hayal kırıklığına uğradığımız gibi toplumsal olarakta sayısız kez hayal kırıklığına uğradık. Toplumsal hayal kırıklıkları bireysel hayal kırıklarından çok daha etkili ve daha geniş bir kitle üzerinde olumsuz bir hava bırakıyor.

Toplum olarak bizi hayal kırıklığına uğratan yerlerden biri de organize sanayi bölgesi oldu. Adeta  bir hayal kırıklığı abidesi gibi karşımızda duruyor. Belirli bir yaşın üstünde olanlar çok iyi hatırlayacaklardır. Nerede kuralım diye epey tartışıldı ve nihayetinde Şirvan yolu üzerinde “Deşte Bere” olarak adlandırılan alanda kurulmasına karar verildi ve ardından inşaat aşamasına geçildi. Haa bu yıl ha önümüzdeki yıl gelecek diye de yıllarca bekledik. Nihayet 2005 yılı sonlarında artık organize sanayi bölgemiz büyük ölçüde tamamlandı diyebileceğimiz bir konuma geldi ve var olan eksiklikleri kervan yolda düzülür misali görmezden geldik.

2006 yılında da ilk yatırım arsalarının tahsisine başlandı. Çeşitli ebatlarda 73 adet arsanın bulunduğu bu bölgenin arsa tahsislerinin çok kısa sürede gerçekleşmesini hayal ettik. İlk yatırım olan İLBAS boyanın arsa tahsis talebine bir düğün havası içerisinde sevindik. Bunu diğerlerinin takip edeceğini umduk ancak, bugün geldiğimiz noktada umduğumuzla kaldık. Hayallerimizin gerçekleşmediğini gördük. Kısa sürede tamamlanan boya fabrikası hizmete girdi fakat, neredeyse hizmete girmesi ile kapanması bir oldu ve tesisin sahibi Kayserili işadamı Hamdi Koz’da, bizlerde  hayal kırıklığına uğradık.

Bunu bir kaç yatırım daha izledi. Onların önemli bir bölümünün akıbetleri boya fabrikasının akıbetinden farklı olmadı. Başta nar suyu ve sıvı  temizlik maddeleri imalatı gibi. Bugün geldiğimiz noktaya baktığımızda 73  adet parselin 33’ünün tahsisi yapılmış durumda ve bunlardan yalnızca 7 tanesinde kurulan tesisler faal durumda. Diğerleri ya kapanmış ya yarım kalmış veya henüz proje ya da inşaat aşamasındadırlar.

Bölgede 40 parsel yatırımcıyı bekliyor, Siirt’imiz 40 babayiğit yatırımcı bekliyor. Organize sanayi bölgemizde sanayi işletmelerinin bacasından tüten dumanı, sabah işçileri işyerlerine götüren servis otobüslerini görmek istiyoruz. Komşu illerimizden Batman’da bile birinci ve ikinci organize sanayi bölgeleri tamamen dolmuş ve artık üçüncüsü için yer aranıyorken, bizim durumumuz üzüntü vericidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN