• Dolar Alış 8.1479TL
  • Dolar Satış 8.1154TL
  • Euro Alış 9.6291TL
  • Euro Satış 9.5907TL
Reklam
Reklam

HAYATİ KONUYU, ARTIK GEREĞİNCE ÖNEMSEMELİ!

Reklam
, 0 Yorum

Ülkemizin karşı karşıya bulunduğu en önemli tehlikelerden biri, her noktasında taşıdığı deprem riskidir ve geçmiş yıllarda yaşanmış olan deprem afetlerinde nice vatandaşımızın hayatını yitirmesine, ekonomimizin de büyük boyutta zarar görmesine rağmen, başka deprem ülkelerinde olduğu gibi gereken önlemler alınmamıştır. 3 gün önce merkez üssü Çanakkale Ayvalık olan ve 5 büyüklüğünde olduğu açıklanan deprem, İstanbul ve İzmir illerimizde de hissedilmiş ve vatandaşlarımızın yüreklerini ağzına gelmişti.

Daha önceleri de fırsat buldukça önemli konuya değinirken, yaşanan depremlerde çok sayıda ölümler yaşanması nedenini, mevcut binaların depreme dayanıklı olmayışı olarak dile getirmiş ve bu nedenle söz konusu binaların bir an önce depreme dayanıklı konuma getirilmeleri gerektiğine dikkat çekerek,  beklentinin 15-20 yılı kapsamaması gerektiğine dikkat çekiyordum ve Çanakkale’de meydana gelen deprem vesilesiyle bir kere daha ilgililerimizin dikkatini çekerek, insan canının her şeyden daha önemli olduğu gerçeğini hatırlatmayı, görev addettim.

Yıllardan beri alınmakta olan “Deprem Vergisi’nin”  büyük bir miktara ulaşmasına rağmen, bu paranın deprem dışında başka alanlarda kullanıldığı da iddia ediliyor ve bu iddia doğruysa, çok önemli konuda halkımızın mağduriyeti söz konusudur. Öyle ya, insan yaşamı her şeyden önemli olduğuna göre, her noktasında deprem riski taşıyan ülkemizde, olası bir depremde meydana gelecek ölüm sayısının en asgari düzeyde gerçekleşmesi için depreme dayanıklı olmayan binaların bir an önce dayanıklı konuma getirilmeleri gerekmez mi?

Ülkemizdeki deprem gerçeği, halkımız için hayati önem taşımaktadır ve bu afetlerde yaşanan ölümlerin asgari düzeyde kalması için, mevcut binaların hızla incelenerek depreme dayanıksız olanlarının bir an önce dayanıklı konuma getirilmeleri, kaçınılmaz bir görev olarak addedilmelidir ve ilgililerin böyle bir görevden kaçma lüksleri olamaz. Yıllardır alınmakta olan “Deprem Vergisi” iddia edildiği gibi başka alanlarda kullanılmışsa, buna karar verenler, maalesef halkımızın mağduriyetine meydan veren bir eylem gerçekleştirmişlerdir.

İlimiz, 1. derecede deprem kuşağında yer alan iller arasındadır ve artık deprem konusunda alınması gereken önlemin 15-20 yılı kapsamaması gerektiğine ilgililerin önemle dikkatini çekiyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN