• Dolar Alış 7.9641TL
  • Dolar Satış 7.9324TL
  • Euro Alış 9.4252TL
  • Euro Satış 9.3876TL
Reklam
Reklam

HAYIRLI OLSUN DERKEN

Reklam
, 0 Yorum

Günlerdir milyonlarca vatandaşımızın heyecanla beklediği 2019 yılı asgari ücret rakamı, bugün belirlendi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yapılan açıklamaya göre, önümüzdeki yılın asgari ücreti brüt olarak 2 bin 558, net olarak 2 bin 20 TL olarak saptanmış olup, tespitle ilgili karar oy birliği ile alınmış bulunuluyor.

15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit komisyonu ilk toplantısını içinde bulunduğumuz ayın 6’sında yapmış ve sonrasında gerçekleştirilen iki toplantıda da rakam belirlenemediğinden, gözler dördüncü toplantıya çevrilmişti. Bugün toplanan Asgari Ücret Tespit Komisyonunun, durum değerlendirmesi yaptıktan sonra 2019 yılı asgari ücretini oy birliğiyle net olarak 2 bin 20 TL olarak saptadığını Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk duyurdu. Geçen yıl net 1603 TL olan asgari ücretin 2 bin 20 TL’ye çıkarılmış olmasına yönelik yapılan değerlendirmelerde; “Yaklaşık %26’lık bir zam yapılmış oldu. Gerçi bu rakam insanca yaşam koşulları açısından yetersizdir ama ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik durum dikkate alındığında, asgari ücretliyi kısmen de olsa rahatlatacak oranda belirlenmiştir..” deniliyor.

Bugün açıklanan ve oy birliğiyle alındığı belirtilen 2019 yılının asgari ücreti milyonlarca insanımız için hayırlı olsun derken, bundan sonraki ücret ayarlamalarında olsun, ücret dengesizliğinin ciddi şekilde dikkate alınması gerektiğine samimiyetle dikkat çekmek isterim. Milli gelir dağılımında gözle görülür bir adaletsizlik olduğu ve bu adaletsizliğin en önemli halkasını ücret dengesizliğinin teşkil ettiği, ilgililerin de malumudur ve maalesef bu çok önemli konuda karar verme yetkisine sahip olanlar, yaşanan ücret dengesizliği mağduriyetini gidermek için günümüze dek ciddi önlemler almış değillerdir ve bu zihniyete tepkiler büyümektedir.

Asgari ücretlilerden sonra sıra şimdi de emekli ve memurlar maaşlarına yapılacak zammı bekliyorlar. Bu artış enflasyona göre saptanacağından son zamanlarda azmış olan enflasyonun bir şekilde aşağılara çekilmesine gayret edilmemesi gerektiği görüşlerinin paylaşıldığı gözden kaçmıyor. Dile getirilen görüşün altını çizerken, bu kesimdeki milyonlarımız için de ücret dengesizliğinin mağduriyet yaşattığı gerçeğinin artık görülmesini temenni ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN