• Dolar Alış 7.9641TL
  • Dolar Satış 7.9324TL
  • Euro Alış 9.4252TL
  • Euro Satış 9.3876TL
Reklam
Reklam

HAYVAN İTHAL EDİP, KURBAN KESMEK ÜZERİNE!

Reklam
, 0 Yorum

Önümüzdeki Kurban Bayramında Türkiye genelinde 1 milyona yakın büyükbaş ve 3 milyona yakın küçükbaş hayvanın kurbanlık olarak kesileceği tahmin ediliyor. Yani Türkiye genelinde Bayram günleri 4 gün içinde 4 milyona yakın büyükbaş ve küçükbaş hayvan kesimi gerçekleşecek.

Bir zamanlar hayvancılık ve tarım ülkesi olan Türkiye maalesef uygulanan yanlış politikalar sonucu bu özelliğini çoktan kaybetmiştir. Artık, mahiyetini bilmediğimiz et ithali yanında, saman bile ithal eder duruma düşürülmüş durumdayız. İthal hayvanlarla kurban kesmek ne derece doğrudur, bir de bunun muhasebesini yapmak lâzım.

Peki, gavur ülkelerden hayvan ithal ederek kurban kesmek ne derece doğrudur? Ülkemizde büyük bir kriz yaşanırken Bayram günleri içinde birçok ülkelerin hayvan sayılarından daha çok büyük ve küçükbaşı kurban olarak keseceğiz.

Kurban konusunda mezhepler arasında önemli içtihat farklılıkları vardır. Kimi mezheplere göre kurban kesmek vacip, kimi mezheplere göre sünnettir. Hanefi mezhebine göre Vacip olan kurban kesmek işi, Şafiilerde sünnettir.

Peygamber Efendimiz hazret-i MUHAMMED’İN (O’na, al ve ashabına salat ve selâm olsun) bir keresinde iki koç aldığı, birini kendisi için, birini de ümmeti adına kestiği belirtilmektedir.

Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik durum düşünüldüğünde, kurban kesmek konusunda din adamlarının ve özellikle Diyanet İşleri Başkanlığının bir FETVA oluşturup oluşturamayacağı merak ediliyor.

Şu anda nerde ne zaman okuduğumu anımsamıyorum ama fakirliğin ve canlı hayvan sıkıntısının yaşandığı Müslüman bir ülkede Devlet Başkanının, bütün milleti adına bir kurban kestiğini kesin olarak okumuşluğum var.

Sonuç itibarıyla, Türkiye et ve hayvan ithal eden bir ülke konumundadır. Paralarımız da bu yoldan kendilerine (GÂVUR) dediğimiz birilerinin kasalarına girmektedir. Acaba, Diyanet İşleri Başkanlığının bu konuda bir fetva vermesi söz konusu olabilir mi!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN