• Dolar Alış 7.8438TL
  • Dolar Satış 7.8125TL
  • Euro Alış 9.2983TL
  • Euro Satış 9.2612TL
Reklam
Reklam

HAYVANCILIK SEKTÖRÜNÜ, HAK ETTİĞİ NOKTALARA TAŞIMAK, ZOR DEĞİL!..

Reklam
, 0 Yorum

Ülkemizin hayvancılık sektörüne gereken önem verilmediğinden başka ülkelerden canlı hayvan ve kırmızı et ithal etme mecburiyeti devam ediyor. Son zamanlarda bu konuda yaşama geçirilen önlemlerden biri, genç çiftçilere küçükbaş hayvan dağıtılmasıdır ve ilimizde de bu uygulamanın yapıldığına tanık oluyoruz. Bundan bir müddet önce “Genç Çiftçi Projesi” kapsamında Kurtalan ilçemizde 13 çiftçiye 442 koyun dağıtıldı ve dağıtım töreninde konuşan ilçe Kaymakamı İhsan Emre Aydın; “Gençlerin, verilen destekle hayvan sayılarını arttıracaklarına inandığına vurgu yaptığını öğrendim.

Tarım ve Orman İl Müdürü çalışkan hemşerimiz Ergün Demirhan’ın bu konuda denetim mekanizmasını en iyi şeklide kullanarak olumlu sonuç alınmasına gayret edeceğine muhakkak gözüyle baktığımı belirtirken, bu konuya daha çok önem verilmesi gerektiğine ilgili bakanlığın dikkatini çekmek isterim. Kırsal kesimdeki köylü vatandaşlarımızın başka yerlere olan göçleri devam ediyor ve bu göçleri önlemek için hazine arazileri yanı sıra boş arazileri değerlendirmek ve hatta arazi satın almak suretiyle hayvancılıkla iştigal etme alanlarını büyütmek gerekmektedir. Yani, sadece arazi sahipleri olan çiftçilere böyle bir imkan tanımakla arzulanan sonucu almak mümkün değildir. Arazi sahibi olmayıp da hayvancılık sektörünü bilen köylü vatandaşlarımıza yer tahsis edildiği taktirde, küçükbaş hayvancılığını kısa zamanda arzulanan düzeye ulaştırmak hiç de zor değildir.

Her alanda üretmek önem taşıdığına göre, elverişli olan sektörlere ciddi şekilde öncelik tanınmalı ki arzu edilen olumlu sonuç alınabilsin. Ülkemizin hayvancılık potansiyeli oldukça elverişlidir ve önemli olan söz konusu elverişliliğe gerektiği şekilde sahip çıkılmasıdır. Küçükbaş hayvancılığı yaygınlaştırmak için hazine arazilerinin yanı sıra başka arazilerden de yararlanmak suretiyle kırsaldaki vatandaşlarımıza bu sektörde uğraş verme şansının mutlaka tanınması gerektiğine sayın ilgililerin önemle dikkatini çekiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN