• Dolar Alış 7.6503TL
  • Dolar Satış 7.6198TL
  • Euro Alış 8.9849TL
  • Euro Satış 8.9490TL
Reklam
Reklam

HAZRET-İ AZRAİL’E HÜRMET!

Reklam
, 0 Yorum

Ölüm olaylarında ve özelikle toplu ölümlerin yaşandığı afetlerde HAZRET-İ AZRAİL’İN adından sıkça bahsedilir. Dini inançlarımıza göre, Hazret-i AZRAİL canları kabzeden melektir. Bu bakımdan, ölüm olan yerde, Hazreti Azrail’in adının anılması da normaldir. Ancak, hatırlatmakta yarar var. Meleke-i mukarrebin (yakın melekler) sınıfına dahil olan Hazret-i Azrail’in adını hürmetle anmamız gerekir. Bu bakımdan çok hasta birinin kefeni yırtması durumunda: “AZRAİL’İ YENDİ!” ve benzeri ifadeler kullanmak çok yanlıştır.

Hazret-i Azrail, YÜCE ALLAH (celle celelühü) tarafından ruhların kabzedilmesi için görevlendirilmiş bir melektir. Ama biz insanlar nedense, yakınlarımızdan biri öldüğü zaman Hazret-i Azrail’i suçlarız!

Beş ululazm Peygamber ve dört mukarrebin melek vardır. Ululazm Peygamberler (Hepsine al ve ashaplarına salat ve selam olsun) HAZRET-İ MUHAMMED (HABİBULAH), HAZRET-İ NUH (NECİYULLAH), HAZRET-İ İBRAHİM (HALİLULLAH), HAZRET-İ MUSA (KELİMULLAH VE HAZRET-İ İSA (RUHULLAH)TIR. Mukarrebin melekler ise (Onlara da salat ve selam olsun)  HAZRET-İ CEBRAİL, HAZRET-İ MİKAİL, HAZRET-İ İSRAFİL ve HAZRET-İ AZRAİL’dir.

Hazret-i Azrail literatürümüzde DELİ DUMRUL masallarına da konu olmuştur. Dede Korkut’a ait masalın özeti şöyledir.

Deli Dumrul isminde bir er varmış. Deli Dumrul kuru bir çayın üstüne köprü yaptırmış, geçeninden 30 akçe geçmeyenlerden döve döve 40 akçe alırmış. Bir gün köprüsünün yayına bir bölük oba yerleşmiş. Bu obada bir yiğit ölmüş ve feryatlar üzerine Deli Dumrul atıyla oraya gitmiş. Feryatların nedenini sormuş, bir yiğidin öldüğünü öğrenmiş. Yiğidin canını alan Azrail‘e kızmış ve ona meydan okumuş. Onunla dövüşmek için Tanrıya yalvarmış. Sonra evine dönmüş.

Deli Dumrul bir toy düzenlemiş, bu toyda Azrail gelmiş. Deli Dumrul kılıcını Azrail’e savurmuş, Azrail güvercin olup kaçmış. Deli Dumrul atına binip Azrail’i kovalamış. Azrail birden bütün heybetiyle ata gözükmüş, at ürkmüş ve Deli Dumrul’u sırtından atmış, Azrail, Deli Dumrul’un üzerine oturmuş. Deli Dumrul Azrail’e yalvarmaya başlamış. Bunun üzerine Azrail kendisine değil Tanrı’ya yalvarmasını söylemiş.

Dede Korkut masalları içinde yer alan ve uzayıp giden anlatımın amacı Hazret-i Azrail’in, Allah tarafından görevli bir melek olduğunun belirtilmesi açısından önemlidir.

Dolayısıyla, Hazret-i Azrail’den bahsederken, adını hürmetle anmamız gerekeceğini, yaşanan ve adının sık-sık anılmasına yol açan ölümler ve katliamlar vesilesiyle anımsatalım, istedik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN