• Dolar Alış 7.6883TL
  • Dolar Satış 7.6576TL
  • Euro Alış 8.9572TL
  • Euro Satış 8.9215TL
Reklam
Reklam

HELE ŞÜKÜR ÇARŞI PAZARDA YÜZLER GÜLÜYOR

Reklam
, 0 Yorum

Çarşı pazarlarda karşılaştığımız sebze ve meyve fiyatları haklı olarak insana bu cümleyi söylettiriyor. Gerçekten de son günlerde sebze ve meyvede beklenen miktarlarda fiyatlar etiketlere vuruluyor. Okunan veya duyulan fiyatlar insanların yüzlerini güldürüyor.

İki ay öncesindeki astronomik rakamlar gitti. Gerçekten el yakan fiyatlar geçerliydi. Domates 6 lira Patlıcan 10 lira Biber 25-30, Patates 10 lira, Soğan da 8 lira civarında bir fiyatla satılıyordu. Vatandaşın alım gücünün çok üstünde olan rakamlar. Yani tabiri caizse el yakan ve yanına yaklaşılamayan fiyatlar. Bilmem dikkat ettiniz mi? O dönemde fiyat soran veya etiketleri okuyan vatandaşların yüzü asılıyor ve hemen  söylene-söylene pazarcı tezgahının yanından uzaklaşıyorlardı.

Şimdi fiyatlar düştü. Domatesin kilosu 2 lira, Salatalık 1.5 lira, Biber 3 lira, Patlıcan 3 lira, Kabak 3 lira, Kaysı 4 lira, Yeni Dünya 2 lira, Çilek 8 lira olunca vatandaşın yüzü güldü. Vatandaş artık tane ile değil, kilo ile hatta kilolarca alım yapabiliyor. Umarım nazar değmez ve bu ucuzluk yaz mevsimi boyunca böyle devam eder.

Ucuzlayan bir başka gıda maddesi de yumurta. Yumurta fiyatlarında iki ay öncesine göre %40’lara varan bir düşüş söz konusu. İki ay öncesine kadar 12   liraya satılan en küçük boy 30’luk yumurta kartonları 7.5 liraya kadar düştü. 16-17 liradan satılan en büyük boy yumurta kartonunun da fiyatı 10 liraya düşmüş durumda. Edindiğim bilgilere göre üretici bu rakamlarla zarar ediyor. Fiyatların düşmesinde tek etken ihracatta yaşanan sorun. Dış ülkelerden talep gelmeyince yumurta fiyatları zorunlu olarak düşüşe geçti.

Yumurta fiyatlarındaki bu düşüşe karşın beyaz et fiyatların neredeyse şimdiye kadar görülmemiş bir artış meydana geldi.  7-8 liradan satılan piliç eti bir anda 14 -15 liraya fırladı. Bunu yine beyaz etten üretilen, salam, sosis, sucuk, döner   gibi diğer ürünler takip etti. Onlardaki artış %50’yi bile geçiyor.

Sözün özü Arapça bir atasözümüzde yaz mevsimi fakirin babasıdır diyoruz. Yaz mevsimine iyice girdiğimiz bu günlerde bu gerçekleşiyor. Umarım bu ucuzluk daim olur ve diğer tüketim maddeleri de ucuzlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN