• Dolar Alış 7.8438TL
  • Dolar Satış 7.8125TL
  • Euro Alış 9.2983TL
  • Euro Satış 9.2612TL
Reklam
Reklam

HEMŞERİMİZ SEÇKİN’İN KİTABI; “BİR HAKİME YAKIŞANI YAZDIM”

Reklam
, 0 Yorum

Tamamen veya kısmen de olsa Siirt’i anlatan kitapların sayısı her geçen yıl biraz daha artıyor. Siirt adına sevindirici bir durum.  Bu kitaplardan biri de hukukçu Yargıtay emekli onursal üyesi Hilmi Seçkin’in kitabı.

Seçkin’in dolu-dolu geçen ömründen kesitler sunan kitap, ailesi ile ilgili özet bilgilerle başlıyor. Daha sonra  babası Aziz Beyin İl Özel İdare memuru olarak görev yaptığı Garzan beldesindeki çocukluk anıları ile devam ediyor. Yazar Seçkin, o dönemde yokluk ve yoksulluğun hakim olduğu belde de  bozulmamış doğayı güzel bir biçimde tasvir ediyor.

Zaman-zaman okuyucuyu Kozluk ve Sason’a da götüren kitap, genç Türkiye Cumhuriyetinin kuruluş ve yeni idari düzeni tesis etmek için harcanan çabalara da değiniyor. Ayrıca ülkemiz tarihinde önemli bir yere sahip olan 1950-1960 dönemine değiniyor ve o dönemdeki siyasi gelişmeleri de aktararak bir hukukçu olarak o olaylara ilişkin düşüncelerini de aktarıyor.

Doğal olarak kitap yalnızca Siirt ve beldelerini anlatmıyor. Yazar Seçkin’in yüksek öğrenim için gittiği İstanbul’u ve  İstanbul’da kendisi gibi idealist birkaç Siirtli gençle birlikte kurdukları Siirt Yüksek Tahsil ve Kültür Cemiyetinin kuruluşunu ayrıntılı bir şekilde anlatıyor. Seçkin, görev yaptığı yerlere ilişkin anılarını aktarırken, karşılaştığı ve  hukuksal açıdan  önem taşıyan bazı olaylara da yer veriyor. Bunlarla birlikte Ordu, Zonguldak Devrek ve İstanbul ile Ankara başta olmak üzere yurdun dört bir köşesine yaptığı ziyaretlere ilişkin belleğinde kalan anıları da bu kitapta okuyabiliriz.

Kitabın ilginç bölümlerinden biri de yine bir grup genç hemşerimizle birlikte İstanbul’da çıkardıkları Demokrat Siirt Gazetesinin kuruluş öyküsü bölümü. Bu gazeteden dolayı başlarından geçen maceralar bile basın tarihimiz açısından çok önemli.

Özetlemek gerekirse kitabı okurken Sayın Seçkin’in hayatının özelinde aslında ülkemizin yakın tarihine de uzanma ve bu zaman dilimi içerisinde meydana gelen olaylar hakkında objektif bir kalemden bilgi alma imkanı buluyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN