• Dolar Alış 7.6503TL
  • Dolar Satış 7.6198TL
  • Euro Alış 8.9849TL
  • Euro Satış 8.9490TL
Reklam
Reklam

HER DAİRENİN BİR OTOPARK’I

Reklam
, 0 Yorum

Yerleşim yerlerinde araçların sebebiyet verdiği trafik sorunlarının çözümü için Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yeni bir düzenlemeye gidilerek eski yönetmelikte yer alan “Her 3 daireye bir otopark” zorunluluğu, “Her bir daireye bir otopark alanı tahsis edilmesi” şeklinde revize edildi ve Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, öngörülen uygulama Haziran 2018 tarihinden itibaren yürürlüğe girmiş olacak.

Sadece Siirt’te değil, ülkemizin her yerinde yaşanan trafik sorunları, gereken önlemler alınmadığından büyümektedir ve önümüzdeki Haziran ayından itibaren hayata geçirilecek olan “Her bir daire için bir otopark alanı” uygulamasını, isabetli bir karar olarak değerlendirmek gerekir. Toplu taşımacılığa zamanında gereken önem verilmediğinden, petrol ürünleri ihtiyacının büyük bölümünü dışarıdan ithal eden ülkemizde araç sayısı tahminlerin üzerine çıkmış ve resmi kayıtlara göre 22 milyona ulaşmıştır. Araçları barındıracak otoparkların yaygınlaştırılmasına yönelik ciddi çalışmalar yapılmadığından ülkemizin her yerinde sıkıntı yaşanıyor ve Siirt’te bile artık büyük illerimizde olduğu gibi bir sıkıntı ile karşı karşıya kalınmaya başlandı.

Şehrin değişik noktalarında gerekli otopark alanları için elverişli yerlere ihtiyaç vardır ve üzülerek belirtmek gerekir ki, geçmiş yıllarda konunun önemsenmemesi yüzünden artık elverişli alanlar bulmak zorlaşmış bulunuyor ve bu gerçeğe rağmen sayın ilgililerin yine de otoparklara uygun alanlar bulmaları için duyarlılık göstermelerini temenni etmeden geçmeyeceğim.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızca yerleşim yerlerinde araçların yol açtığı park ve trafik sorunlarının çözümü için yeni bir düzenlemeye yönelik aldığı kararın tüm vatandaşlarımızca “Çok yerinde bir karar” olarak görüldüğünü gözlemlerim doğrultusunda belirtirken, bazı eksikliklere zamanında eğilmiyor olmanın yol açtığı olumsuzlukları da anımsayarak üzüldüğümü de vurgulamak isterim. Şayet, yıllar öncesinden böyle bir önlem düşünülmüş olsaydı, otopark ve  trafik alanda çekilen sıkıntılar, çok daha düşük düzeyde kalacaktı.

Her konuda ileriyi görmek, ileriyi düşünmekte fayda vardır diyerek, önümüzdeki Haziran ayının 1’inden itibaren söz konusu uygulamaya karar verenlere teşekkür ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN