• Dolar Alış TL
  • Dolar Satış TL
  • Euro Alış TL
  • Euro Satış TL
Reklam
Reklam

HES’LERDEN, YEREL YÖNETİMLERE HİSSE VERİLMELİDİR!

Reklam
, 0 Yorum

Yerel yönetimlere, bulundukları illerin sınırları dahilinde üretilen yeraltı zenginliklerinden (petrol, maden, kömür gibi) hisse verilmesi esastır. Batman, Siirt’e bağlı ilçe konumundayken, istihsal edilen petrolün gelirlerinden belli bir bölüm Siirt İl Özel İdaresine verilirdi. Aynı şekilde, Şırnak’tan da Siirt’e bağlı olduğu yıllar zarfında istihsal edilen kömürlerden İl Özel İdaresine belli miktarda hisse alınırdı.

Şirvan ilçemizde istihsal edilen bakır madeni gelirinden İlimize bir hisse verilip, verilmediğini doğrusu bilmiyoruz. Yeraltı zenginliklerinden, öncelikle kaynağının olduğu illerin yararlanması gerçekte hakkaniyet ölçüsüne en uygun olanıdır. Bir yörede yeraltı ve yerüstü zenginlikleri varsa, elbette ve öncelikle o yöre halkının yararlanması gerekir. Hani (BAL TUTAN, PARMAĞINI YALAR) şeklinde söylenen bir deyimimiz var ya! Aynen öyle de, sınırlarımız dahilindeki yeraltı ve yerüstü zenginliklerden öncelikle İlimiz halkının yararlanmasından daha tabii ne olabilir.

HES’LER de yöresel zenginlikler kapsamındadır. Kurulan hidroelektrikler sayesinde bölgedeki nehirlerin, çayların, derelerin suları elektrik enerjisine dönüştürülerek halka satılmaktadır. Suyun enerjisinden faydalanılarak elektrik üretilirken neden bu enerjinin parasal değerinin belli bir miktarı yerel yönetimlere verilmesin. Akarsular üzerinde kurulan HES’LER olmazsa, sular, çiftçiler tarafından gerektiği zamanlarda sulama ihtiyacı için kullanılmayacak mı! Yani, kurulan her bir HES, gerçekte yöre halkından çalınmış bir enerji demektir. Bunun bir karşılığı olmalı, HES’LERDEN, kurulu oldukları yörelerin yerel yönetimlerine belli miktarda bir hisse verilmelidir. Bu bir sadaka değil, gerçekte çok haklı ve yerinde bir taleptir. Tabii, böyle bir düzenleme ancak kanunla yapılabilir. Bunun için, yöre milletvekillerinin kanun teklifi hazırlayarak meclise sunmaları gerekir. Hemen hemen Türkiye’nin bütün illerinde kurulu HES’LER bulunduğuna göre, böyle bir yasa teklifinin, bütün milletvekilleri tarafından benimseneceği inancındayız. Bu düşünceler içinde, İlimiz milletvekillerine seslenerek, HES’LERİN KURULU BULUNDUKLARI YÖRELERİN YEREL YÖNETİMLERİNE BELLİ BİR HİSSE VERİLMESİ KONUSUNDA KANUN TEKLİFİ HAZIRLAYARAK, TBMM Genel Kuruluna sunmalarını bekliyoruz…

Çetin Barajının açılışı yapılacakken, istedik ki, bu konuda uyarı görevimizi yapalım…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN